UE porozumiała się ws. reformy przepisów dotyczących sektora bankowego

PAP
opublikowano: 25-05-2018, 20:53

Ministrowie finansów Unii Europejskiej osiągnęli w piątek porozumienie w sprawie reformy przepisów dotyczących sektora bankowego, która poprawi finansową stabilność bloku.

Porozumienie udało się osiągnąć po 18 miesiącach rozmów miedzy 28 rządami krajów UE. Toruje ono drogę do uzgodnienie w czerwcu nowych przepisów dotyczących funduszu ratunkowego dla banków.

Te dwa zestawy regulacji są ze sobą powiązane i mają zmniejszyć zagrożenia dla sektora bankowego, umożliwiając podział ryzyka między kraje strefy euro.

Niemiecki minister finansów Olaf Scholz powiedział po piątkowym spotkaniu, że umowa to dobry początek, który daje impuls do dalszych prac nad zwiększeniem bezpieczeństwa sektora bankowego.

Zgodnie z porozumieniem europejskie banki będą musiały przestrzegać nowych regulacji, które mają utrzymać w ryzach ich akcję kredytową i zapewnić, że będzie ona miała zagwarantowane stabilne źródła finansowania.

Umowa zakłada, że agencja strefy euro dla zagrożonych banków - Jednolita Rada ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji (Single Resolution Board, SRB) - otrzyma wyraźniejszy mandat do ustalenia poziomu buforów kapitałowych, które banki powinny posiadać na wypadek problemów.

Według informacji agencji Reutera Niemcy i Francja w pełni poparły umowę, inne kraje zaakceptowały ją z pewnymi zastrzeżeniami. Włochy i Grecja, które wstrzymały się od głosu, oświadczyły, że temu porozumieniu powinna towarzyszyć umowa o podziale ryzyka bankowego.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / UE porozumiała się ws. reformy przepisów dotyczących sektora bankowego