UE: Porozumienie o lokalizacji Agencji ds. Granic możliwe w połowie kwietnia

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-04-2005, 18:39

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Franco Frattini nie wyklucza, że porozumienie dotyczące wyboru kraju, w którym będzie się znajdować Agencja ds. Zarządzania Granicami Zewnętrznymi UE, może być osiągnięte w połowie kwietnia. Najpoważniejszymi rywalami ubiegającymi się o siedzibę są Polskai Węgry.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Franco Frattini nie wyklucza, że porozumienie dotyczące wyboru kraju, w którym będzie się znajdować Agencja ds. Zarządzania Granicami Zewnętrznymi UE, może być osiągnięte w połowie kwietnia. Najpoważniejszymi rywalami ubiegającymi się o siedzibę są Polskai Węgry.

"Pewne jest, że w przyszłym tygodniu będzie podjęty wysiłek, by doszło do porozumienia dotyczącego miejsca siedziby Agencji. Wszystkie państwa przedstawiły niezbędne informacje. Zasadniczo mówi się o nowych państwach członkowskich" - powiedział Frattini na konferencji prasowej w Brukseli.

Unijni ministrowie spraw wewnętrznych, którzy zbiorą się w Luksemburgu 14 kwietnia, mogą porozumieć się co do wyboru kraju, choć oficjalnie decyzję tę powinni zatwierdzić przywódcy państw unijnych na szczycie UE. Najbliższy odbędzie się w czerwcu.

Agencja powinna rozpocząć pracę 1 maja. Gdyby do tego czasu nie podjęto decyzji w sprawie lokalizacji, to agencja rozpocznie pracę w Brukseli.

Równocześnie jest prawdopodobne, że podczas spotkania 14 kwietnia szefowie MSW krajów UE rozstrzygną, kto zostanie dyrektorem agencji. Nieoficjalnie wiadomo, że wśród kandydatów znajduje się Polak. Istnieje jednak niepisana zasada, że szefem agencji nie jest osoba pochodząca z kraju, gdzie znajduje się jej siedziba.

Agencja  będzie dysponowała w 2005 roku budżetem w wysokości 10 mln euro. Zatrudnionych w niej będzie około 30 osób, które mają koordynować operacyjną współpracą państw członkowskich Unii w sprawach granic, szczególnie w zwalczaniu nielegalnej imigracji i przestępczości zorganizowanej.

W środę Komisja Europejska zaproponowała, by agencja dysponowała w latach 2007-2013 budżetem w wysokości 281 mln euro. Ponadto KE chce, by na zarządzanie granicami zewnętrznymi UE wydano w ciągu siedmioletniego planu budżetowego prawie 2,2 mld euro. Polska ma najdłuższą zewnętrzną granicę lądową UE.

"W oczach Komisji Europejskiej żadne państwo członkowskie nie będzie pozostawione samo sobie, by zarządzać granicą" - podsumował wiceprzewodniczący Frattini.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / UE: Porozumienie o lokalizacji Agencji ds. Granic możliwe w połowie kwietnia