Czytasz dzięki

UE: Postępowanie przeciwko Polsce za niewdrożenia prawa w usługach finansowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-08-2005, 15:18

Polska jest wśród 16 krajów, wobec których Komisja Europejska podjęła decyzję o wszczęciu postępowania w związku z niewdrożeniem szeregu dyrektyw dotyczących usług finansowych.

Polska jest wśród 16 krajów, wobec których Komisja Europejska podjęła decyzję o wszczęciu postępowania w związku z niewdrożeniem szeregu dyrektyw dotyczących usług finansowych.

    KE zwróci się z formalnymi wnioskami do władz Belgii, Czech, Grecji, Hiszpanii, Francji, Irlandii, Cypru, Łotwy, Luksemburga, Węgier, Holandii, Polski, Portugalii, Finlandii, Szwecji i W. Brytanii o szybkie wdrożenie niezbędnych aktów prawnych w ogółem 57 przypadkach. Termin wdrożenia tych dyrektyw upłynął 12 października 2004 roku.

    Wnioski te przyjmą formę "uzasadnionych opinii", które stanowią drugi etap postępowania w sprawie naruszenia przewidzianego w art. 226 Traktatu UE. W przypadku, gdy państwo członkowskie, po otrzymaniu "uzasadnionej opinii", nie dostarczy w określonym terminie satysfakcjonującej odpowiedzi, Komisja może wnieść sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

    Unijny komisarz odpowiedzialny za rynek wewnętrzny i usługi Charlie McCreevy, podkreślił, że niektóre kraje wciąż spóźniają się z wdrażaniem dyrektyw dotyczących papierów wartościowych.

    "Dobre przepisy prawne przyjęte przez państwa członkowskie i Parlament Europejski, które nie są wdrożone w terminie, są absolutnie bezużyteczne. Dlatego mam nadzieję, że postępowania te zachęcą kraje do podjęcia szybkich działań i sam zwracam się do nich ze stanowczym apelem w tej sprawie" - podkreślił irlandzki komisarz.

    W tym roku legislacyjny etap planu działania w zakresie usług finansowych (FSAP) dobiega końca. KE poinformowała, że jej głównym priorytetem na najbliższe pięć lat jest zapewnienie, by przepisy te odpowiednio funkcjonowały w całej UE. Muszą one być terminowo wdrożone przez państwa członkowskie, a następnie stosowane w praktyce i stanowczo egzekwowane.

    W tym kontekście Komisja podjęła decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie naruszenia wobec szesnastu państw członkowskich z powodu niewdrożenia dyrektywy w sprawie nadużyć rynkowych oraz trzech technicznych dyrektyw wykonawczych.

    Postępowania te dotyczą 57 indywidualnych przypadków; liczba ta wynika z tego, że odrębne postępowania zostały wszczęte wobec państw członkowskich w odniesieniu do każdej dyrektywy w sprawie nadużyć rynkowych, która nie została jeszcze wdrożona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane