UE: Postępowanie za obniżony VAT na pieluchy w Polsce może być odłożone

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-06-2006, 12:55

Komisja Europejska najpewniej nie zdecyduje w środę o wszczęciu postępowania wobec czterech krajów, w tym Polski, w sprawie obniżonej stawki VAT na pieluchy, bowiem coraz więcej komisarzy ma wątpliwości - dowiedziała się PAP we wtorek.

Komisja Europejska najpewniej nie zdecyduje w środę o wszczęciu postępowania wobec czterech krajów, w tym Polski, w sprawie obniżonej stawki VAT na pieluchy, bowiem coraz więcej komisarzy ma wątpliwości - dowiedziała się PAP we wtorek.

"Decyzja prawdopodobnie zostanie ponownie odłożona" - powiedziały PAP źródła w Komisji. Dodały, że już 9 z 25 komisarzy unijnych ma w tej sprawie wątpliwości. "Chcą odłożenia decyzji na później" - tłumaczyły źródła.

Jednocześnie rzeczniczka komisarza ds. podatków Maria Assimakopulu zapewniła PAP we wtorek, że serwis prawny KE ma zdecydowane stanowisko, iż stosowana w Polsce, Czechach, na Węgrzech, Portugalii i Malcie obniżona stawka VAT na pieluchy dziecięce jest niezgodna z unijnym prawem i należy wszcząć wobec tych krajów postępowanie.

W przypadku Polski oznaczałoby to w efekcie obowiązek podniesienia obecnie stosowanej obniżonej stawki VAT 7 proc. do stawki podstawowej, wynoszącej w Polsce 22 proc.

Ostateczna decyzja na środowym posiedzeniu komisarzy będzie w dużym stopniu zależeć od samego przewodniczącego KE Jose Barroso. Jego gabinet, zgodnie z informacjami PAP, jest w tej sprawie podzielony, zwłaszcza że aż 9 komisarzy ma wątpliwości.

Komisarze, którzy są za odłożeniem decyzji w sprawie pieluszek to zgodnie z nieoficjalnymi informacjami: Czech Vladimir Szpidla, Niemiec Guenter Verheugen (wiceprzewodniczący KE), Cypryjczyk Markos Kyprianu, Szwedka Margot Wallstroem (wiceprzewodnicząca KE), Austriaczka Benita Ferrero-Waldner, Luksemburka Viviane Reding, Belg Luis Michel, Litwinka Dalia Grybauskaite i Francuz Jacques Barrot (wiceprzewodniczący). Polska argumentuje, że zgodnie z prawem unijnym, preferencyjna, obniżona stawka VAT może być stosowana na wybrane grupy towarów, w tym na artykuły medyczne, i za takie uznaje pieluszki. Komisja jest innego zdania.

KE zgadza się na 7-procentowy VAT jedynie w przypadku pieluch dla osób dorosłych.

Kontrowersje są tym większe, że w dwóch krajach - Irlandii i Wielkiej Brytanii - stawka na pieluchy dziecięce wynosi 0 proc. "tylko że te kraje wynegocjowały sobie taką możliwość w toku prac nad dyrektywą" - powiedziała Assimakopulu.

KE od dawna zapowiada, że wyśle do Polski i pozostałej czwórki listy, w których wezwie do usunięcia uchybienia. Kraje te miałyby wówczas dwa miesiące na odpowiedź. Jeśli KE uzna wyjaśnienia za niewystarczające, wyśle kolejne listy, a potem będzie mogła skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

Inga Czerny

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane