UE powinna kontrolować strategiczne inwestycje

DI, PAP
opublikowano: 27-12-2010, 10:52

Unijny komisarz ds. przemysłu Antonio Tajani wezwał Unię Europejską do chronienia swoich sektorów strategicznych poprzez kontrolowanie zakupu przedsiębiorstw przez kapitał zagraniczny. Mówił o  tym w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Handelsblatt".

Tajani proponuje, by zastanowić się nad "utworzeniem urzędu, którego zadaniem będzie badanie inwestycji zagranicznych w Europie" na wzór Komisji ds. Inwestycji Zagranicznych w USA.

"Przedsiębiorcy chińscy, którzy mają na to środki, kupują coraz więcej europejskich przedsiębiorstw dysponujących kluczowymi technologiami w ważnych sektorach. Są to inwestycje, ale za nimi kryje się strategia polityczna, na którą Europa powinna odpowiedzieć politycznie" - zaznaczył w poniedziałkowym wydaniu "Handelsblatt".

W ostatnich latach Chiny poczyniły w Unii Europejskiej wiele inwestycji, takich jak zakup Volvo w Szwecji przez chiński koncern Geely.

W zeszłym tygodniu Chiny zadeklarowały, że kupią portugalskie i greckie obligacje państwowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane