UE prognozuje wzrost strefy euro, boi się o budżety

opublikowano: 09-07-2002, 13:22

BRUKSELA (Reuters) - Sytuacja w strefie euro podąża w dobrym kierunku, a popyt zagraniczny rekompensuje słaby popyt wewnętrzny, podała we wtorek Komisja Europejska. Dodała jednak, że pogorszenie sytuacji budżetowych w niektórych państwach Wspólnoty jest niepokojące.

W kwartalnym raporcie dotyczącym gospodarki strefy euro Komisja podała, że ostatnia zwyżka kursu euro jest zgodna z szacunkami co do jej realnej wartości i jest oparta na silnych gospodarczych podstawach.

We wstępie do raportu unijny komisarz ds. monetarnych Pedro Solbes pisze, że wzrost euro będzie miał pozytywne efekty, szczególnie dzięki ograniczeniu presji cenowych. Komisarz dodał, że eksporterzy poradzą sobie z nim tak długo, jak będzie on stopniowy.

Autorzy raportu postrzegają niepewność na rynkach finansowych jako główne ryzyko zagrażające wzrostowi. Przyczyniają się do tego także wahania rynków w USA i problemy japońskiego systemu finansowego.

Jednak Solbes dodał, że poprawa gospodarcza nabierała tempa na wiosnę i będzie nadal się poprawiać w ciągu roku.

Dowody na malejące presje cenowe i optymistyczne prognozy co do rynku pracy zdaniem komisarza przyczynią się do wzrostu popytu wewnątrz strefy. Solbes zaznaczył jednak, że rozwój sytuacji budżetowej w niektórych państwach członkowskich UE powodują obawy.

"Opóźnienia budżetowe, które się zakumulowały w latach 2001-2002 oznaczają, że niektóre państwa członkowskie, szczególnie te z dużym deficytem, będą musiały dołożyć dalszych starań w celu sprostania swoim zobowiązaniom" - powiedział Solbes.

Komisarz podkreślił jak ważne jest zbilansowanie członkowskich budżetów lub doprowadzenie do nadwyżki budżetowej.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / UE prognozuje wzrost strefy euro, boi się o budżety