UE: Program "Jaspers" pomoże w opracowywaniu wniosków pomocowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-10-2005, 21:25

Staraniem Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) zainaugurowano w czwartek działalność programu "Jaspers", który ma pomóc w opracowywaniu wysokiej jakości projektów kwalifikujących się do wsparcia ze środków UE.

Staraniem Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) zainaugurowano w czwartek działalność programu "Jaspers", który ma pomóc w opracowywaniu wysokiej jakości projektów kwalifikujących się do wsparcia ze środków UE.

    Utworzenie programu "Jaspers" (Joint Assistance for Preparing Projects in European Regions) jest inicjatywą komisarz Danuty Huebner (odpowiedzialnej za politykę regionalną, której podlegają fundusze strukturalne przeznaczone na współfinansowanie i pre-finansowanie inwestycji w infrastrukturę oraz spójnościowe przysługujące regionom o niższym PKB na głowę mieszkańca).

    "Doświadczenie wykazuje, że zdolność absorpcji unijnych funduszy może okazać się trudnym wyzwaniem. +Jaspers+ dopomoże w rozwoju niezbędnego zaplecza administracyjnego. Za program będą odpowiadać eksperci z Komisji, EBI i EBOiR, którzy pomogą w przygotowaniu projektów" - stwierdza czwartkowy komunikat EBOiR.

    Jak wyjaśnia EBOiR, głównym obszarem zainteresowania programu będą nowe kraje UE z Europy Centralnej i Wschodniej, ponieważ tam jest największe zainteresowanie projektami strukturalnymi i spójnościowymi i region ten może na nich najwięcej skorzystać.

    Pełniący obowiązki pierwszego wiceprezesa EBOiR Steven Kaempfer wyraził nadzieję, że "Jaspers" przyspieszy wzrost gospodarczy w nowych krajach UE i pobudzi tworzenie nowych miejsc pracy.

    Według dyrektora generalnego banku Alaina Pilloux, rola EBOiR w programie "Jaspers" polegać będzie na przygotowaniu wielosektorowych projektów z udziałem sektora publicznego i prywatnego, efektywnego wykorzystania energii, inwestycjach regionalnych i municypalnych, a także poparciu dla małych i średnich firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / UE: Program "Jaspers" pomoże w opracowywaniu wniosków pomocowych