Czytasz dzięki

UE: Propozycje ostrych kar za piractwo i podróbki

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-04-2006, 20:12

Co najmniej cztery lata więzienia i grzywnę pieniężną w wysokości od 100 tys. do 300 tys. euro za piractwo i podrabianie towarów proponuje Komisja Europejska w przedstawionym w środę projekcie dyrektywy.

Co najmniej cztery lata więzienia i grzywnę pieniężną w wysokości od 100 tys. do 300 tys. euro za piractwo i podrabianie towarów proponuje Komisja Europejska w przedstawionym w środę projekcie dyrektywy.

    Takie kary miałyby dotyczyć członków organizacji przestępczych, którym udowodniono piractwo i podrabianie towarów. Podobne kary miałyby być stosowane w przypadku podróbek leków i zabawek, gdzie w wyniku procederu narażone będzie zdrowie konsumentów.

    Projekt dyrektywy zakłada, że kraje członkowskie będą mogły stosować jeszcze wyższe kary, jeśli uznają to za wskazane. Obecnie prawo unijne nie przewiduje wspólnych kar za podrabianie towarów; w części krajów członkowskich obowiązuje kara do 3 lat więzienia.

    Przedstawiając w środę nową propozycję unijny komisarz ds. sprawiedliwości Franco Frattini podkreślił, że jest ona odpowiedzią na narastający na całym świecie proceder kradzieży własności intelektualnej. Jak zaznaczył, nie chodzi jedynie o produkty artystyczne (np. utwory muzyczne, literaturę), ale wszystkie produkty komercyjne: żywność, produkty higieniczne, różnorodne urządzenia, samochody, zabawki, leki.

    Coraz częściej podrabianiem towarów zajmują się zorganizowane grupy przestępcze. Często w tym celu wykorzystywane są dzieci, które zatrudnia się jako tanią siłę roboczą.

    Proponowane w projekcie rozwiązania mają usprawnić współpracę między krajami Unii w walce z tego typu przestępczością. 

    Projekt zakłada, że kary będą stosowane nie tylko za podrabianie i piractwo, ale też za próby takiej działalności, a także pomoc w niej i podżeganie do tego typu przestępczości. 

   Według danych KE, w latach 1998-2004 r. w Unii aż o 1000 procent zwiększyła się liczba podrabianych towarów. W 2004 r. wykryto 103 mln sztuk podrobionych towarów. Liczba podróbek produktów żywnościowych i napojów zwiększyła się w 2004 r. w stosunku do poprzedniego roku o 197 proc., a podrabianych zabawek - o 47 proc.Liczba podrabianego sprzętu audiowizualnego - płyt CD, DVD i kaset - wzrosła w 2003 roku o 172 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Wartość tego sprzętu szacuje się na 33 mln euro.

    Według danych KE z 2005 r. podróbki mają istotny udział w światowej gospodarce. Szacuje się, że stanowią od 3 do 9 proc. wszystkich obrotów międzynarodowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane