UE: Rekordowe zbiory zbóż, duży udział Polski

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-03-2005, 21:16

Unia Europejska nie powinna narzekać na niedostatek zbóż, ponieważ w ubiegłym roku odnotowała rekordowezbiory, a Polska jej w tym dopomogła - wynika z badań Eurostatu.

Unia Europejska nie powinna narzekać na niedostatek zbóż, ponieważ w ubiegłym roku odnotowała rekordowezbiory, a Polska jej w tym dopomogła - wynika z badań Eurostatu.

    Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym kraje UE wyprodukowały w ubiegłym roku 290 mln ton zboża, co oznacza wzrost o 24 proc. w stosunku do 2003 roku.

    Był to naprawdę rekordowy wynik w ostatnich 10 latach. Taki wzrost produkcji można tłumaczyć częściowo tym, że w 2003 roku w niektórych krajach zboże nie obrodziło.

    W ścisłej czołówce znalazły się Francja, której udało się zebrać prawie 70 mln ton, i Niemcy z około 51 mln ton. Na trzecim miejscu uplasowała się Polska z 29 mln ton zbóż. Następni są Hiszpanie, którzy zebrali 24 mln ton.

    Wszystkie kraje z wyjątkiem Danii, Cypru i Finlandii zebrały w zeszłym roku więcej zboża niż w roku poprzednim. Największym wzrostem produkcji w minionym roku mogą pochwalić się Węgrzy, których zbiory wzrosły o blisko 90 proc., i Słowacja ze wzrostem blisko 60 proc.

    Prawię połowę (43 proc.) ubiegłorocznej produkcji zbóż w UE stanowiła pszenica, do czego niewątpliwie przyczyniły się Francja, Niemcy i Wielka Brytania.

    Największymi producentami kukurydzy okazały się Francja i Włochy - na te dwa kraje przypada połowa całej produkcji, czyli 27 mln ton. Odnotowały one znaczący wzrost wobec 2003 roku -  odpowiednio o 31 proc. i 23 proc.

    Warto odnotować też, że polski owies stanowi aż 40 proc. produkowanego w UE. W ubiegłym roku polscy rolnicy zebrali 5,4 mln ton owsa, podczas gdy  produkcja całej UE wyniosła 14 mln ton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane