Bezpłatne hotspoty dla Europejczyków

opublikowano: 09-10-2017, 18:18
aktualizacja: 09-10-2017, 18:19

Unia Europejska sfinansuje instalację 6 tys. punktów dostępu do internetu. Pojawią się w urzędach, bibliotekach, parkach.

Parlament Europejski we wrześniu przegłosował propozycję utworzenia w Europie sieci ogólnodostępnych hotsporów. Teraz program WiFi4EU przyjęty został już przez państwa członkowskie. Oznacza to możliwość instalacji kilku tysięcy punktów z ogólnym dostępem do internetu. Koszty ich utworzenia zostaną pokryte z pieniędzy unijnych. 

"Lokalna łączność bezprzewodowa, która jest udostępniana bezpłatnie na niedyskryminujących warunkach, mogłaby przyczyniać się do zmniejszenia przepaści cyfrowej, zwłaszcza w społecznościach o gorzej rozwiniętych umiejętnościach cyfrowych, w tym na obszarach wiejskich i oddalonych" - wskazano w rozporządzeniu.

O utworzenie hotspotów będą mogły się ubiegać m.in. gminy, szpitale i inne instytucje publiczne, w których nie ma dostępu do WiFi. Dotacje mają pokrywać do 100 proc. kosztów kwalifikowanych. O przyznaniu finansowania ma decydować kolejność zgłoszeń. Zakwalifikowane do programu instytucje będą musiały natomiast zobowiązać się do pokrycia kosztów utrzymania sieci przez minimum trzy lata.

Wnioski będzie można składać za pośrednictwem platformy internetowej, za utworzenie i zarządzanie którą będzie odpowiadać Komisja Europejska. Nabór rozpocznie się najprawdopodobniej na przełomie 2017/18 r.

 

CIEKAWE DANE:

120 mln EUR – Tyle wyniesie koszt realizacji programu WiFi4EU, w ramach którego w Europie pojawią się nowe, bezpłatne punkty dostępu do sieci. Ich powstanie zostanie sfinansowane z budżetu unijnego.

6 tys. – Tyle nowych hotspotów  pozwanie w Europie. Pojawią się w urzędach i innych miejscach publicznych. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik/PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Bezpłatne hotspoty dla Europejczyków