UE: Trade-Stomil ukarany za udział w europejskim kartelu

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 29-11-2006, 14:28

Trade-Stomil został ukarany za udział w zmowie cenowej na rynku kauczuku syntetycznego. Będzie musiał zapłacić 3,8 mln euro.

Polski Trade-Stomil został w środę ukarany przez Komisję Europejską za udział w zmowie cenowej na rynku kauczuku syntetycznego. Będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości 3,8 mln euro.

Komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes powiedziała, że "kartele to cios w samo serce zdrowej gospodarki". "Komisja nałożyła w tym przypadku wysokie grzywny, ale jeśli przedsiębiorstwa będą nadal prowadzić działalność kartelową, w przyszłości można oczekiwać jeszcze wyższych kar" - dodała.

Polska firma po raz pierwszy brała udział w kartelu, który KE udało się rozbić. Uczestniczył w nim także czeski Unipetrol kontrolowany przez PKN Orlen; Unipetrol zapłaci 17,55 mln euro.

W latach 1996-2002 w kartelu uczestniczyło sześć firm: Bayer (Niemcy), Dow (USA), Eni (Włochy) Shell (Holandia), Unipetrol (Czechy) i Trade-Stomil (Polska). Bayer uniknie kary, bowiem to on poinformował Komisję Europejską o zmowie.

W sumie grzywna wynosi 519 mln euro i jest drugą pod względem wysokości karą, jaką kiedykolwiek KE nałożyła w sprawie kartelowej. Tym samym całkowita suma grzywien nałożonych w tym roku sięgnęła rekordowego poziomu 1,843 mld euro.

Eni i Shell zapłacą lwią część grzywny - w sumie ponad 433 mln euro - bowiem były już wcześniej karane za udział w kartelach.

Produkowany przez ukarane firmy kauczuk butadienowy (BR) i emulsyjny kauczuk butadienowo-styrenowy (ESBR) są wykorzystywane przede wszystkim do produkcji opon, a głównymi odbiorcami są wielkie firmy oponiarskie (Michelin, Pirelli i Goodyear). Wśród pozostałych klientów są producenci różnego rodzajów towarów, takich jak podeszwy, wykładziny podłogowe i piłeczki do golfa.

Śledztwo w sprawie kartelu rozpoczęło się w marcu 2003 r. od niezapowiedzianych wizyt, jakie w siedzibie firmy Dow złożyli inspektorzy Komisji Europejskiej. Od tego czasu KE zebrała liczne dowody zmowy: notatki ze spotkań, dokumenty i zeznania świadków. Kluczowe decyzje kartel podejmował na spotkaniach przy okazji zjazdów Zrzeszenia Europejskich Wytwórców Kauczuku Syntetycznego (ESRA) w różnych europejskich stolicach.

"W ich trakcie uczestnicy uzgadniali ceny oraz wymieniali się informacjami na temat najważniejszych klientów i dostarczanych im ilości kauczuku syntetycznego - podała KE. - Te praktyki stanowią bardzo poważne naruszenie zawartych w unijnym traktacie przepisów zakazujących tworzenia karteli i stosowania praktyk ograniczających konkurencję".

Każda firma, która poniosła straty w wyniku kartelu, może zaskarżyć jej uczestników przed odpowiednim sądem krajowym. Wydana w środę decyzja Komisji Europejskiej jest dowodem, że zmowa miała miejsce i była nielegalna. To, że KE nałożyła na uczestników kartelu grzywny, nie ogranicza możliwości ubiegania się o odszkodowanie za poniesione straty.

(DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane