Czytasz dzięki

UE: trwają kluczowe konsultacje liderów Polski, Niemiec, Francji, Włoch, Portugali i Węgier

  • PAP
opublikowano: 19-07-2020, 18:19

W Brukseli po godz. 17 rozpoczęły się konsultacje przywódców Polski, Niemiec, Francji, Włoch, Portugali i Węgier. "To kluczowy moment. Uważam, że albo osiągniemy przełom, albo rozjeżdżamy się do domu" - powiedział PAP w niedzielę wysoki rangą unijny dyplomata.

Przywódcy krajów UE mieli wznowić obrady w pełnym składzie w niedzielne południe, jednak nie udało się to z uwagi na trwające konsultacje w mniejszych grupach. W tej chwili nie wiadomo, o której godzinie ponownie zbierze się Rada Europejska.

Premier Mateusz Morawiecki również odbył serię spotkań z unijnymi liderami. Po rozmowach przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem, szef polskiego rządu spotkał się też m.in. z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Szef Rady Europejskiej Michel wbrew zapowiedziom nie przedstawił w niedzielę rano nowych kompromisowych propozycji w sprawie unijnego budżetu na kolejne siedem lat oraz w sprawie funduszu na odbudowę gospodarki po kryzysie wywołanym przez pandemię koronawirusa.

Od rana przywódcy krajów UE prowadzą konsultacje w mniejszych grupach.

Morawiecki powiedział przed południem m.in., że mimo dwóch dni rozmów wciąż są między państwami UE bardzo duże rozbieżności w sprawie alokacji środków, zarządzania funduszem odbudowy - ile ma w nim być dotacji, a ile kredytów.

Przywódcy unijni rozmawiają od piątku o pakiecie opiewającym na około 1,82 bln euro, na który składa się fundusz odbudowy wynoszący 750 mld euro oraz budżet UE na lata 2021-2027 w wysokości 1,074 bln euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane