UE ukarze polskich rolników za nadprodukcję mleka

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-08-2006, 15:23

Polscy rolnicy zostaną ukarani przez Unię Europejską za przekroczenie produkcji mleka o ponad 287 mln kg. Kara wyniesie prawie 89 mln euro - poinformowała we wtorek PAP Agencja Rynku Rolnego (ARR). Opłata dla indywidualnego producenta wyniesie 55,75 złotych za 100 kg przekroczenia przyznanego limitu (przy kursie euro z dnia 31 marca br. 3,9425 zł).

Polscy rolnicy zostaną ukarani przez Unię Europejską za przekroczenie produkcji mleka o ponad 287 mln kg. Kara wyniesie prawie 89 mln euro - poinformowała we wtorek PAP Agencja Rynku Rolnego (ARR). Opłata dla indywidualnego producenta wyniesie 55,75 złotych za 100 kg przekroczenia przyznanego limitu (przy kursie euro z dnia 31 marca br. 3,9425 zł).

Jak podaje ARR, w roku kwotowym 2005/2006 polscy producenci dostarczyli do skupu blisko 9 miliardów kilogramów mleka. Po zbilansowaniu limitów niewykorzystanych przez rolników okazało się, że przekroczenie dostaw wyniosło 287ámln 630átys. 578 kg. Za to przekroczenie Polska będzie musiała uiścić opłatę.

Z rozporządzenia Rady Wspólnoty Europejskiej, które dotyczy opłaty wyrównawczej w sektorze mleka i przetworów mlecznych, należna opłata za 100 kg przekroczenia za rok kwotowy 2005/2006 wynosi 30,91 euro.

"Zatem przy założeniu wyżej określonego przekroczenia Polska jest zobowiązana do uiszczenia na Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej (EFOGR) opłaty w wysokości 88 mln 906 tys. 612 euro" - wyjaśnia ARR.

Ponieważ do dnia wydania decyzji o opłacie przez ARR Komisja Europejska nie wydała rozporządzenia, według którego Polska mogłaby część niewykorzystanych dostaw bezpośrednich zamienić na hurtowe, dlatego ARR nie mogła wliczyć w pomniejszenie opłat wyrównawczych blisko 90 mln kg mleka.

"Dlatego po wydaniu rozporządzenia przez KE, ARR skoryguje opłaty wyrównawcze. Nadpłacone pieniądze zostaną zwrócone" - podaje Agencja.

Z informacji ARR wynika, że producenci już płacili zaliczki na poczet opłat wyrównawczych w wysokości 20 groszy za kg przekroczenia. Faktyczna opłata jest pomniejszana o tą wielkość.

Producent zobowiązany jest do wpłaty należnej kwoty na rachunek podmiotu skupującego, natomiast przepisy nakładają na podmiot skupujący obowiązek wniesienia wspomnianej opłaty na rachunek bankowy właściwego miejscowo Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego.

W roku kwotowym 2004/05 kraje UE zapłaciły 364 mln euro karnych opłat wyrównawczych za przekroczenie w produkcji mleka. Według Komisji Europejskiej łączna wysokość nadmiernych dostaw tylko w krajach, które przekroczyły kwoty narodowe, bez bilansowania ich z niższymi dostawami, wyniosło 1069 tys. ton (ponad miliard kg).

Ta właśnie wielkość była podstawą wyliczenia opłaty wyrównawczej. Rolnicy z dziewięciu państw UE, gdzie przekroczono narodowe kwoty mleczne dostaw, zapłacili 364 mln euro opłat wyrównawczych. W sezonie 2003/04 karne opłaty w całej UE wyniosły 388 mln euro.

Przekroczenie w produkcji mleka w krajach Unii Europejskiej w zakończonym już roku kwotowym 2005/06 będzie podobne jak w poprzednim roku.

Jak podaje ARR powtarza się sytuacja z minionych lat, kiedy to Włosi i Niemcy mają najwyższą nadprodukcję mleka. Teraz dołącza do tych państwa Polska. W całej UE w roku kwotowym 2005/06 nadprodukcja wyniesie ponad miliard kilogramów (1045 tys. ton).

Włoscy i Niemieccy rolnicy wyprodukowali za dużo po 290 mln kg mleka, a Polscy 287 mln kg. Także Hiszpania przekroczy swój limit produkcji o 67 mln kg, Belgia o 27, Irlandia i Portugalia o 26 mln kg, zaś Czechy o 20 mln kg. Najmniejsze przekroczenia w produkcji zanotowały Dania i Luksemburg ľ po 2 mln kg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane