UE: ustawa o "zagranicznych agentach" zagraża wolności prasy w Rosji

PAP
opublikowano: 26-11-2017, 13:01
aktualizacja: 26-11-2017, 14:18

Ustawa, zgodnie z którą media zagraniczne w Rosji będą mogły być uznawane za "zagranicznych agentów", stanowi zagrożenie dla wolnych i niezależnych mediów w tym kraju - ubolewał w niedzielę rzecznik unijnej służby dyplomatycznej.

"Przepisy o +zagranicznych agentach" są sprzeczne z obowiązkami i zobowiązaniami Rosji w dziedzinie praw człowieka, a rozszerzenie ich zasięgu na zagraniczne media (...) stanowi dodatkowe zagrożenie dla wolnych i niezależnych mediów oraz dostępu do informacji" - oświadczył w komunikacie rzecznik Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych.

Chodzi o "nową próbę ograniczenia przestrzeni dla niezależnych głosów w Rosji" - dodał.

Rzecznik przypomniał, że stanowisko UE w tej sprawie jest znane od dawna. Ustawa pogłębia "ograniczenia w korzystaniu z podstawowych praw w Rosji, pochłania i tak słabe zasoby organizacji pozarządowych i hamuje rozwój niezależnego społeczeństwo obywatelskiego" w Rosji - podkreślił.

W sobotę prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę, zgodnie z którą media zagraniczne w tym kraju będą mogły być uznawane za "zagranicznych agentów". Tym samym prawo to, uchwalone 15 listopada przez niższą izbę rosyjskiego parlamentu - Dumę Państwową i zatwierdzone 22 listopada przez jego wyższą izbę - Radę Federacji, weszło w życie.

Zgodnie z ustawą, za "zagranicznych agentów" będzie można uznać media zagraniczne o różnej formie prawnej - "osoby prawne zarejestrowane na terytorium obcego państwa", jak i "struktury zagraniczne niemające formy osoby prawnej". Chodzi o podmioty "rozpowszechniające dla nieograniczonego kręgu osób materiały i wiadomość drukowane, audiowizualne i inne".

Kryterium, na którego podstawie taki podmiot zaliczony zostanie do "mediów zagranicznych", stanowić będzie otrzymywanie funduszy "lub innego majątku" od obcych państw, ich organów państwowych, obywateli innych krajów, organizacji międzynarodowych "lub osób przez nie upoważnionych".

Do mediów - "zagranicznych agentów" stosować się będą analogiczne zasady, które obowiązują obecnie w Rosji wobec organizacji pozarządowych mających status "zagranicznego agenta". To m.in. restrykcyjne wymogi dotyczące sprawozdawczości oraz nakaz oznaczania swoich materiałów informacją o statusie "zagranicznego agenta".

Uchwalone przepisy nie wymieniają konkretnych mediów. W zeszłym tygodniu rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości ostrzegło rosyjską redakcję Radia Wolna Europa/Radio Swoboda oraz rozgłośnię Głos Ameryki o możliwości nałożenia na nie restrykcji przewidzianych w ustawie o mediach - "zagranicznych agentach".

Przepisy zostały zaprezentowane jako odpowiedź na działania podjęte w USA wobec działającej tam stacji RT America - kanału państwowej rosyjskiej telewizji RT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane