UE: Więcej kapitału wysokiego ryzyka dla innowacyjnych firm

Polska Agencja Prasowa SA
30-06-2006, 16:10

By zapewnić niezbędny do rozwoju małych i średnich firm kapitał wysokiego ryzyka, Komisja Europejska zapowiedziała w piątek dwukrotne zwiększenie finansowania z budżetu UE nowatorskich, ale bardzo ryzykownych przedsięwzięć.

By zapewnić niezbędny do rozwoju małych i średnich firm kapitał wysokiego ryzyka, Komisja Europejska zapowiedziała w piątek dwukrotne zwiększenie finansowania z budżetu UE nowatorskich, ale bardzo ryzykownych przedsięwzięć.

W latach 2007-2013 Komisja Europejska przeznaczy na to 1,1 mld euro - w porównaniu z 540 mln w latach 2000-2006.

"Chcemy zmierzyć się z problemem braku funduszy, który hamuje rozwój małych przedsiębiorstw. Osoby, które mają dobre pomysły na firmę, a także większe przedsiębiorstwa, które chcą się rozwijać, mają zwykle dużo trudności z otrzymaniem pożyczki bankowej" - powiedział komisarz UE ds. przedsiębiorstw i przemysłu Guenter Verheugen.

Inicjatywa Komisji Europejskiej zmierza do zwiększenia dostępności kapitału wysokiego ryzyka, tak, by w 2013 roku dostępne w UE fundusze na rozruch nowych firm wynosiły nie dwa miliardy euro, jak obecnie, ale sześć miliardów rocznie.

Finansowanie z budżetu UE pokryje tylko część potrzeb; resztę mają zapewnić banki i wyspecjalizowane instytucje finansowe. Komisja Europejska zapowiada działania zmierzające do zlikwidowania istniejących barier w przepływie kapitału wysokiego ryzyka na wspólnym rynku.

W 2004 roku inwestycje wysokiego ryzyka wyniosły w UE 10,8 mld euro, zaś w USA - 16,5 mld euro.

Michał Kot

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / UE: Więcej kapitału wysokiego ryzyka dla innowacyjnych firm