UE wspomoże inwestycje w infrastrukturę transportową

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-03-2005, 16:53

Unia Europejska udzieli po raz pierwszy gwarancji na spłatę pożyczek zaciągniętych przez europejskie firmy, które zaangażowane są w projekty poprawiające infrastrukturę - poinformowała w środę rzeczniczka komisarza ds. gospodarczych i walutowych Joaquina Almunii, Amelia Torres.

Unia Europejska udzieli po raz pierwszy gwarancji na spłatę pożyczek zaciągniętych przez europejskie firmy, które zaangażowane są w projekty poprawiające infrastrukturę - poinformowała w środę rzeczniczka komisarza ds. gospodarczych i walutowych Joaquina Almunii, Amelia Torres.

    "Jest to bardzo ważne, bo po raz pierwszy UE będzie gwarantować spłatę pożyczek. Firmy borykają się z problemami związanymi z finansowaniem swoich projektów. Dzięki przeznaczaniu na ten cel do 1 mld euro wspomożemy wiele projektów" - oznajmiła Torres na konferencji prasowej.

    Taka kwota pozwoli na pokrycie długu w wysokości 20 mld euro. Zdaniem komisarza Almunii, "taka pomoc zmobilizuje rządy UE i - co ważniejsze - prywatnych inwestorów, do przeznaczania pieniędzy na projekty infrastrukturalne, co ma znaczenie strategiczne dla europejskiej gospodarki".

    Dzięki gwarancjom realizacja projektów ma być bardziej wiarygodna. Jednak, by uzyskać wsparcie UE, wymagane jest zaangażowanie w porównywalnym stopniu władz lokalnych.

    Taka forma wsparcia spotkała się z akceptacją krajów UE. Zasady wprowadzające ten instrument mają być gotowe w 2007 roku. Już wiadomo, że będzie nim zarządzał Europejski Bank Inwestycyjny.

    W ramach projektów tzw. Trans-Europejskiej Sieci (Trans-European Network) znajduje się m.in. szybka kolej na drodze Lizbona-Paryż, czy tunel prowadzący przez Alpy łączący Włochy i Francję.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / UE wspomoże inwestycje w infrastrukturę transportową