UE: Wstępne zatwierdzenie modyfikacji zasad pomocy publicznej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-06-2005, 18:49

Komisja Europejska zatwierdziła  wstępnie we wtorek modyfikację unijnych zasad pomocy publicznej w kierunku wzmacniania konkurencyjności.

Komisja Europejska zatwierdziła  wstępnie we wtorek modyfikację unijnych zasad pomocy publicznej w kierunku wzmacniania konkurencyjności.

    Przedstawione przez unijną komisarz do spraw konkurencji Neelie Kroes propozycje utrudnią rządom państw UE dotowanie podupadających gałęzi przemysłu, ale jednocześnie ułatwią im wspieranie badań i rozwoju oraz innowacyjności, jak też pomoc kapitałową dla małych firm.

    Jak zaznacza Reuters, nowe zasady są kontrowersyjne z punktu widzenia Francji i Niemiec, niechętnych kontroli Brukseli nad przydzielaniem państwowych subsydiów.

    Zgłoszone przez Komisję Europejską ogólne wytyczne w sprawie pomocy publicznej i procedur jej udzielania na najbliższe pięć lat będą do 15 września tematem publicznej dyskusji. Następnie Komisja przedstawi konkretne propozycje zmian.

    "We wspólnym interesie Unii Europejskiej leży rozwijanie i wzrost konkurencyjnych firm, a nie wydawanie ograniczonych  zasobów państwowych na zakłócanie konkurencyjności poprzez sztuczne utrzymywanie przy życiu upadających firm. Udzielanie takim firmom pomocy publicznej nie jest najlepszym sposobem zapewnienia długoterminowego zatrudnienia" - głosi opublikowane w Strasburgu oświadczenie Komisji.

    Zamierza ona zezwolić na pomoc publiczną tylko w wyjątkowych wypadkach, na przykład w obszarach wysokiego bezrobocia lub gospodarczej stagnacji, bądź też dla podtrzymania nierentownych  służb publicznych w rodzaju doręczania poczty do domów czy komunikacji autobusowej.

    Reuters zaznacza jednak, że skomplikowane zasady pozwalały na niezliczone wyjątki, co kontrastuje z podejściem resortu komisarz Kroes do fuzji, nadużywania pozycji rynkowej i praktyk kartelowych traktowanych z większym uwzględnieniem praw ekonomii.

    Nowe zasady uściślą warunki udzielania pomocy publicznej, uwalniając poszczególne państwa od negocjowania z Brukselą wszystkich kategorii tej pomocy.  "Celem reformy pomocy publicznej jest zapewnienie, by państwa członkowskie otrzymały jasne, spójne i przewidywalne ramy, które umożliwią im udzielanie pomocy publicznej, wspierającej spójność, konkurencyjność i usługi wysokiej jakości" - napisała w swym oświadczeniu komisarz Kroes.

    Pomoc publiczna to jeden z głównych problemów spornych w dyskusji nad przyszłością Unii Europejskiej, której przywódcy postulują odchodzenie od tradycyjnego państwa dobrobytu w kierunku gospodarczego liberalizmu.

    Problem ma szeroki oddźwięk społeczny, czego dowiodło powszechne oburzenie Francuzów po decyzji Komisji Europejskiej  o zablokowaniu dotacji dla zagrożonego upadłością koncernu maszynowego Alstom. Cytowani przez Reutera dyplomaci twierdzą, że projekt modyfikacji zasad pomocy publicznej świadomie zaprezentowano dopiero po francuskim referendum konstytucyjnym, by dodatkowo nie drażnić elektoratu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / UE: Wstępne zatwierdzenie modyfikacji zasad pomocy publicznej