UE wzywa rząd Polski do kontynuowania prywatyzacji

Beata Tomaszkiewicz
31-05-2002, 15:50

BRUKSELA (Reuters) - Komisja Europejska wezwała w piątek rząd Polski do równego traktowania zachodnich inwestorów oraz kontynuowania prywatyzacji.

W raporcie na temat traktowania zagranicznych inwestorów Komisja stwierdziła, że mają oni kluczowe znaczenie dla procesu reform wolnorynkowych w Polsce.

Raport został sporządzony na wniosek kilku europejskich państw, które obawiały się, że rząd Polski nie wywiązuje się z umów zawartych z zagranicznymi inwestorami, opóźnia prywatyzację a także dąży do upolitycznienia gospodarki.

"Komisja zachęca Polskę aby wydała zapewnienie (...), że plany prywatyzacyjne zostaną wprowadzone w życie w oparciu o zasady równego traktowania inwestorów" - powiedział agencji Reuters rzecznik Komisji, Jean-Christophe Filori.

Raport został przesłany unijnym stolicom w piątek, jednak jego treść pozostaje tajna. Filori powiedział, że Komisja zawarła w nim swoje obawy co do programu prywatyzacji rządu Leszka Millera.

"W raporcie podniesiono dwie kwestie - o wstrzymaniu dalszej prywatyzacji sektora finansowego oraz konsolidacji państwowych koncernów w niektórych branżach przed ich prywatyzacją" - powiedział Filori, dodając wprawdzie, że dotychczasowe osiągniecie Polski w dziedzinie prywatyzacji są godne podziwu.

Minister Skarbu Wiesław Kaczmarek zrezygnował z planów poprzedniego rządu dotyczących prywatyzacji banków PKO BP i BGŻ.

Zdaniem analityków również plany konsolidacji sektora energetycznego opóźnią proces prywatyzacji tej branży, pozbawiając ją środków potrzebnych na modernizację.

ZARZĄDZANIE FIRMAMI

Raport odnotowuje również wady sposobu, w jaki MSP traktuje zagranicznych inwestorów w firmach, w których zarówno państwo jak i inwestor mają udziały. Jest to częste zjawisko w prywatyzowanych przedsiębiorstwach.

"Najważniejszą kwestią, która wymaga dokładnego nadzoru za strony państw, są spory dotyczące firm, w których i państwo, i zachodni inwestor strategiczny mają udziały" - powiedział Filori.

Dodał, że Polska powinna wystrzegać się "upolityczniania stanowisk kierowniczych", wypłacać rekompensatę inwestorom, z którymi zerwano umowy i zarządzać firmami państwowymi w myśl prawa.

Media jak również wielu ekonomistów zarzucali rządowi obsadzanie kierowniczych stanowisk w największych firmach, taki jak PKN Orlen, czy KGHM, swoimi ludźmi.

W raporcie nie odniesiono się do konkretnych przykładów łamania zobowiązań, tak jak to miało miejsce w przypadku holenderskiej grupy ubezpieczeniowej Eureko. Rząd wycofał się z umowy o zwiększeniu udziałów konsorcjum Eureko w PZU do 51 procent.

Dyplomaci uważają jednak, że to właśnie za przyczyną sprawy Eureko, Holandia wystosowała do Komisji prośbę o sporządzenie raportu na temat Polski.

Raport ten także radzi polskiemu rządowi, by nie wpływał na zarządy prywatyzowanych firm w celu utrzymania zbędnych miejsc pracy z przyczyn społecznych.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / UE wzywa rząd Polski do kontynuowania prywatyzacji