Czytasz dzięki

UE zapewnia 8 mld EUR na gwarancje kredytowe dla małych i średnich firm

  • PAP
opublikowano: 06-04-2020, 15:42

KE odblokowała 1 miliard euro z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych, które mają posłużyć do wyemitowania gwarancji kredytowych dla 100 tys. małych i średnich firm cierpiących z powodu kryzysu. Szacunkowa dostępność finansowania to 8 mld euro.

"W całej Europie firmy walczą. UE szybko reaguje, aby pomóc w załagodzeniu uderzenia i wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa, które są szczególnie narażone. Dzisiaj Komisja (Europejska) i Europejski Fundusz Inwestycyjny udostępniają 8 miliardów euro finansowania, przynosząc natychmiastową ulgę MŚP w Europie dotkniętych pandemią koronawirusa" - podkreślił w wydanym w poniedziałek oświadczeniu wiceszef Komisji Europejskiej ds. gospodarczych Valdis Dombrovskis.

Banknoty euro
Zobacz więcej

Banknoty euro fot. Bloomberg

Jak zapowiedział, pieniądze będą płynęły przez lokalne banki i pożyczkodawców jeszcze w kwietniu, aby pomóc tym, którzy najbardziej ucierpieli w wyniku kryzysu.

Pierwotne źródło środków to Europejski Funduszu Inwestycji Strategicznych, który kwotą 1 mld euro zasili Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI). Ten, używając tych środków jako dźwigni, będzie mógł wyemitować gwarancje dla krajowych instytucji kredytowych, do których zgłaszają się przedsiębiorcy.

To ma z kolei zachęcić banki do pożyczania środków firmom, które mają problemy z płynnością przez przestoje wywołane pandemią. Jak poinformowała KE, instrument gwarancyjny jest dostępny od poniedziałku.

Gwarancje będą oferowane rynkowi za pośrednictwem EFI w drodze zaproszenia do wyrażenia zainteresowania wystawionego w poniedziałek kilkuset pośrednikom finansowym, w tym bankom i alternatywnym kredytodawcom.

Dostęp do gwarancji ma być szybki i w uproszczonej procedurze. Mają one pokrywać do 80 proc. potencjalnych strat z tytułu indywidualnych pożyczek (standardowo pokrywane jest 50 proc.). Bruksela chce przy tym stosowania bardziej elastycznych warunków przez kredytodawców, w tym odroczenia płatności, zmiany harmonogramu lub tzw. wakacji kredytowych. Te nowe opcje mają być dostępne zarówno dla nowych, jak i obecnych pośredników finansowych współpracujących już z EFI.

Po wydanym w poniedziałek zaproszeniu do wyrażenia zainteresowania, pośrednicy finansowi, którzy już mają umowy z EFI w ramach programów COSME i InnovFin, będą mogli natychmiast uzyskać dostęp do nowych gwarancji. Inni będą musieli najpierw zgłosić odpowiedni wniosek. Informacje o lokalnych bankach i kredytodawcach uczestniczących w programie są dostępne stronie www.access2finance.eu. W Polsce są to m.in. BGK, a także wiele funduszy poręczeń kredytowych.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane