UFG ma mniej roszczeń na wyższe kwoty

opublikowano: 16-09-2019, 22:00

Składka ubezpieczycieli do funduszu, na razie nie rośnie — zapewnia Elżbieta Wanat- Połeć, szefowa UFG. W tle regulacje dotyczące przepisów na szczeblu unijnym i krajowym.

Ponad 97 mln zł — tyle odszkodowań i świadczeń wypłacił w 2018 r. Ubezpieczeniowy Funduszu Gwarancyjny (UFG) za nieznanych i nieubezpieczonych sprawców wypadków (kierowców i rolników). To o 5 proc. mniej niż rok wcześniej. Wiele wskazuje na to, że kwota za bieżący rok będzie jeszcze niższa. Z danych funduszu za pierwsze półrocze 2019 wynika, że wypłacił poszkodowanym ponad 42 mln zł, czyli o 7 proc. mniej niż rok wcześniej.

Misją Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, na
którego czele stoi Elżbieta Wanat-Połeć, jest zapewnienie szczelności systemu
obowiązkowych ubezpieczeń OC oraz ograniczenie liczby nieubezpieczonych
właścicieli pojazdów, poruszających się po polskich drogach
Zobacz więcej

NA STRAŻY BEZPIECZEŃSTWA:

Misją Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, na którego czele stoi Elżbieta Wanat-Połeć, jest zapewnienie szczelności systemu obowiązkowych ubezpieczeń OC oraz ograniczenie liczby nieubezpieczonych właścicieli pojazdów, poruszających się po polskich drogach Fot. Marek Wiśniewski

„Mniej wypłat to przede wszystkim efekt spadku liczby zgłoszeń o przyznanie świadczenia po śmierci osoby bliskiej w wypadku drogowym. Taki trend wynika z wyeksplorowania przez kancelarie odszkodowawcze spraw śmiertelnych wypadków sprzed kilkunastu lat, a także spadku liczby wypadków śmiertelnych na polskich drogach w kolejnych latach ostatniej dekady” — wyjaśnia Sława Cwalińska-Weychert, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, cytowana w komunikacie.

Szkód jest mniej…

W 2018 r. do funduszu wpłynęło 876 (spadek o 25 proc. r/r) roszczeń o odszkodowanie za wypadki spowodowane w odległej przeszłości przez nieznanego sprawcę. Porównując, w pierwszym półroczu tego roku takich roszczeń było 428 (o 16 proc. mniej niż rok wcześniej). W latach 2015-17 falę roszczeń wywołała uchwała Sądu Najwyższego, która dopuściła prawo zabiegania o zapłatę zadośćuczynień za wypadki, które wydarzyły się w ostatnich 20 latach. Na niższe wypłaty z funduszu wpływa również malejąca liczba śmiertelnych wypadków na drogach. W ostatniej dekadzie (2009-18) liczba zabitych spadła z 4,5 tys. do prawie 2,9 tys. W rezultacie łączna wysokość wypłacanych przez UFG zadośćuczynień i odszkodowań w związku ze śmiercią osoby bliskiej tylko w minionym roku spadła o 2,45 mln zł.

…ale na wyższe kwoty

Średnia szkoda osobowa wypłacana przez UFG tytułem zadośćuczynień za doznaną krzywdę dla bezpośrednich ofiar wypadków w 2018 r. wyniosła niemal 16 tys. zł i była o 10 proc. wyższa niż rok wcześniej. Suma summarum w całym 2018 r. UFG wypłacił o 1,2 mln zł więcej tego typu zadośćuczynień niż rok wcześniej.

Zdaniem Elżbiety Wanat-Połeć, prezes UFG, „trudno definitywnie stwierdzić, na ile chwilowy jest ten obserwowany spadek wartości wypłat”. Szefowa funduszu zauważa, że „z pewnością pozwoli on złagodzić skutki nowych zadań, które otrzymał fundusz”. Chodzi o wypłatę świadczeń po wyczerpaniu sumy gwarancyjnej (maksymalnej kwoty, jaką ubezpieczyciel wypłaci w ramach odszkodowania) w polisach komunikacyjnych OC. Wszystkie dostępne na rynku polisy tego typu mają dokładnie taką samą jej wartość określoną w ustawie. W związku z czym żaden z ubezpieczycieli nie może zaproponować innej. W najbliższym czasie nowe obowiązku funduszu — deklaruje prezes — nie spowodują podwyższenia składki na UFG. Obecnie wynosi ona 1,3 proc. sumy zbieranych przez ubezpieczycieli składek z obowiązkowych polis komunikacyjnych i rolnych. Przychody UFG ze składek wnoszonych przez zakłady ubezpieczeń w pierwszym półroczu 2019 r. przekroczyły 99,8 mln zł. W tym przychody od zakładów krajowych — 97,2 mln zł (97,42 proc. przychodów), a zakładów zagranicznych — 2,6 mln zł (2,58 proc.).

3650b480-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Ubezpieczeniowe wieści
Newsletter, który dostarczy informacji na temat tego, co dzieje się w branży ubezpieczeń.
ZAPISZ MNIE
Ubezpieczeniowe wieści
autor: Karolina Wysota
Wysyłany co dwa tygodnie
Karolina Wysota
Newsletter, który dostarczy informacji na temat tego, co dzieje się w branży ubezpieczeń.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Nowe przepisy

Zagraniczne zakłady ubezpieczeniowe nie muszą tworzyć w Polsce podmiotów zależnych, aby prowadzić działalność. W myśl przepisów o swobodzie świadczenia usług na terenie Unii Europejskiej (UE) mogą prowadzić działalność ubezpieczeniową opartą na licencji macierzystego organu. W ten sposób funkcjonuje nad Wisłą m.in. duński Gefion i bułgarski Euroins, który dopiero próbuje zaistnieć na naszym rynku.

Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) w swoich publikacjach zwraca uwagę, że często działalność tzw. paszportowych ubezpieczycieli wiąże się z zaniżaniem cen obowiązkowych ubezpieczeń, co może wywołać kolejną wojnę cenową w komunikacji, co może zachwiać kondycją spółek. Bruksela przy rewizji Wypłacalności II pracuje nad poprawą bezpieczeństwa osób chronionych przez zakłady działające w ramach swobody działalności gospodarczej. Obecnie próbuje wypracować wspólne stanowisko: którego kraju fundusz powinien odpowiadać w przypadku bankructwa firmy — macierzystego, który wydał licencję, czy tego, gdzie faktycznie prowadzona jest działalność ubezpieczeniowa. Dziś są różne modele w UE. Na przykład poszkodowany w ogóle nie jest chroniony w przypadku upadłości zakładu ubezpieczeń albo jest chroniony podwójnie.

Ponadto Ministerstwo Finansów opracowało projekt nowelizacji przepisów o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, który zwiększa uprawnienia Komisji Nadzoru Finansowego wobec zagranicznych ubezpieczycieli — np. przewiduje bezpośrednie nakładanie kar pieniężnych. W wyjątkowych przypadkach komisja mogłaby zakazać prowadzenia działalności. Obecnie procedura jest bardzo utrudniona. Dokument UC154 autorstwa resortu finansów wczesnym latem tego roku trafił do Rady Ministrów, gdzie utknął. Planowany termin przyjęcia projektu to trzeci kwartał 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy