UFG: składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy obowiązkowe od początku 2021 r.

  • PAP
opublikowano: 20-01-2021, 09:10

Składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy w kwocie nie wyższej niż 15 zł powinny być naliczane dla umów zawartych od 1 stycznia br., a pierwsze formularze za styczniowe umowy z należnymi składkami trzeba złożyć do 21 lutego 2021 r. - poinformował Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Jak przypomina UFG, od początku tego roku organizatorów turystyki obowiązuje odprowadzanie składek na TFP. "Składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy jest naliczana od każdego podróżnego z tytułu zawartej umowy o udział w imprezie turystycznej, a jej wysokość w zależności od rodzaju umowy wynosi od 2 do 15 zł (w niektórych przypadkach 0 zł)" - podał Fundusz.

Składka jest należna z dniem zawarcia umowy lub dokonania płatności przez podróżnego na rzecz organizatora turystyki, jeżeli jest wcześniejszy niż dzień zawarcia umowy.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Składki powinny być naliczane dla umów zawartych od 1 stycznia 2021 r., a pierwsze formularze z należnymi składkami będzie trzeba złożyć do 21 lutego 2021 r. za styczeń 2021 r. wyłącznie elektronicznie - podał Fundusz.

Dodał, że nie podlega zwrotowi ani zarachowaniu na poczet kolejnych składek należnych na TFP, co jest odmienne niż w przypadku składek na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

UFG przypomniało, że Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) jest jednym z rozwiązań służących wsparciu turystyki przewidzianym w ustawie antycovidowej z 17 września 2020 r. "Z technicznego punktu widzenia TFP stanowi wyodrębniony rachunek w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Środki gromadzone w ramach Turystycznego Funduszu Pomocowego pochodzą m.in. ze składek organizatorów turystyki" - czytamy.

UFG podkreślił, że ze zgromadzonych środków Turystyczny Fundusz Pomocowy zapewnia organizatorom turystyki wypłaty na pokrycie zwrotów podróżnym wydatków za imprezy turystyczne, które nie zostały lub nie zostaną zrealizowane z powodu ogłoszenia albo wystąpienia w Polsce lub w miejscu realizacji imprezy turystycznej, nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności.

Jak wskazał Fundusz, o uruchomieniu środków z TFP decyduje minister rozwoju, pracy i technologii we współpracy z ministrem finansów. Wypłaty będą realizowane w przypadku, gdy organizator turystyki nie jest w stanie zapewnić podróżnym zwrotów należności. Procedura wypłaty środków na rzecz podróżnych jest analogiczna, jak w przypadku wypłat z Turystycznego Funduszu Zwrotów dokonywanych na rzecz podróżnych z tytułu imprez turystycznych niezrealizowanych z powodu pandemii COVID-19 - czytamy.

"Środki wykorzystane przez przedsiębiorstwo w ramach TFP będą podlegały zwrotowi, stanowią rodzaj pożyczki, która ma wesprzeć funkcjonowanie organizatora turystyki w warunkach nieprzewidzianego zdarzenia" - podano.

TFP uzupełnia Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, czyli tzw. II filaru zabezpieczeń finansowych w turystyce. Pierwszym filarem są gwarancje bankowe oraz gwarancje i polisy ubezpieczeniowe pokrywające koszty powrotu uczestników imprez z wakacji oraz zwrot środków za nieodbyte imprezy w przypadku bankructwa organizatora turystyki.

Według UFG w sytuacji, gdy środki z polisy lub gwarancji zostaną wyczerpane, uruchamiany jest tzw. II filar, a w nim środki z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.

Szczegóły dotyczące wyliczania i opłacania składki na TFG i TFP znajdują się na portalu TFG pod linkiem https://tfg.ufg.pl/tresc/39/Aktualnosci

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny m.in. prowadzi ogólnopolską bazę danych ubezpieczeniowych, z której korzystają m.in. zakłady ubezpieczeń do celów taryfikacji umów i likwidacji szkód. UFG zajmuje się też wypłatą odszkodowań i świadczeń poszkodowanym w wypadkach i kolizjach drogowych, spowodowanych przez nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów oraz nieubezpieczonych rolników. Ponadto, wypłaca odszkodowania osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych, w których sprawca szkody nie został ustalony - czytamy na stronie UFG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane