Ugoda z dłużnikiem – to nie tylko najskuteczniejsza windykacja, ale też korzyść dla wierzyciela…

Materiał partnera cyklu
opublikowano: 15-07-2013, 00:00

Cykl: Odzyskiwanie długów

Zaletą ugody jest bardzo niski koszt jej zawarcia. Tymczasem kierując sprawę do sądu, należy liczyć się z opłatą sądową, a strona reprezentowana przez pełnomocnika jest obciążana kosztami jego wynagrodzenia. Proste sprawy o zapłatę rozstrzyga najczęściej sąd rejonowy oraz powołany specjalnie do takich spraw e-sąd. W wielu przypadkach wystarczająca może być jednak ugoda, zwłaszcza że korzyści z jej zawarcia mogą być ogromne.

Polityka prougodowa kluczem do sukcesu wierzyciela i… dłużnika

Coraz więcej firm windykacyjnych stosuje politykę motywującą dłużnika do zawarcia porozumienia. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez polskiego lidera w zarządzaniuwierzytelnościami aż 60 proc. dłużnikom zależy na tym aby ich wierzyciel zrozumiał ich sytuację i zaproponował ugodę. Strategia oparta na dążeniu do poznania i zrozumienia sytuacji zadłużonej osoby, a później na dopasowaniu najlepszego sposobu na wyjście z sytuacji jest rozwiązaniem korzystnym dla obu stron. Dzięki ugodzie i ustalonym przez obie strony harmonogramie spłaty długu wierzyciel stopniowo odzyskuje należne mu środki, a osoba zadłużona wychodzi na prostą.

Forma ugody i dodatkowe oprocentowanie

Ustawodawca nie wymaga w przypadku zawarcia ugody żadnej szczególnej formy, ale praktyka pokazuje, że powinna być zawierana w formie pisemnej. Zasadą jest, iż ugoda stanowi wzajemne ustępstwa stron, jednakże strony mogą ustanowić wyjątek. Strony mogą ustalić dodatkowe odsetki umowne tak, aby wierzyciel otrzymał rekompensatę za rozłożenie płatności na raty lub umorzenie części zobowiązania.

Nowe narzędzie pozwalające na zawarcie ugody online — małydług.pl

Stworzony przez start-up — Executio Investment Sp. z o.o. serwis internetowy umożliwia prowadzenie negocjacji z dłużnikiem. Jest to nowoczesne narzędzie pozwalające zachować twarz dłużnikowi i uniknąć niewygodnych dla obu stron telefonów. Dłużnik za pomocą serwisu odpowiada na propozycję ugody od wierzyciela. Obie strony mają ścisły termin na jej zawarcie. Dzięki temu dłużnik jest zmobilizowany do wykorzystania swojej szansy przy czym ma świadomości, iż wierzyciel dysponuje jeszcze innymi narzędziami odzyskania długu jakie oferuje serwis, takimi jak: upublicznienie danych dłużnika na giełdzie wierzytelności, skierowanie sprawy do sądu, a następnie do komornika.

www.malydlug.pl

MATEUSZ JAKÓBIAK

prezes zarządu i udziałowiec w Executio Investment Sp. z o. o., spółki będącej członkiem Polskiego Związku Windykacji

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera cyklu

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu