Ujawnić związkowe listy

Andrzej Malinowski
23-05-2008, 00:00

Liczba członków związku zawodowego, jak również ich personalia to kluczowe informacje, od których zależą obowiązki pracodawcy oraz liczne uprawnienia zakładowej organizacji związkowej. Dlatego opowiadamy się za podawaniem do wiadomości pracodawcy i bieżącej aktualizacji listy członków zakładowych organizacji związkowych. Zdaniem generalnego inspektora ochrony danych osobowych, pracodawca nie powinien zbierać danych o przynależności związkowej pracownika, jeżeli nie zamierza go zwolnić.

Orzecznictwo w tym zakresie jest niejednolite, co dezorientuje pracodawcę, który wiedząc, kto jest członkiem związku i ilu liczy on członków, narażony jest na ryzyko związane z podejmowanymi decyzjami. Mogą one dotyczyć np. prawa do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy związkowca na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej (art. 31 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych).

Dlatego będziemy domagali się jednoznacznego zapisu ustawowego regulującego tę kwestię. Przypominamy, że w opublikowanym uzasadnieniu wyroku z 18 października 2005 r. Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że związek jest zobowiązany przedstawić na wniosek pracodawcy imienną listę pracowników korzystających z jego obrony. Wskazał również, że bez wniosku pracodawcy związek ma obowiązek okresowej aktualizacji takiego wykazu. Skutkiem niedopełnienia któregokolwiek z powyższych obowiązków jest zwolnienie pracodawcy z obowiązku konsultacji z organizacją związkową indywidualnych spraw ze stosunku pracy.

Andrzej Malinowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Malinowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ujawnić związkowe listy