Ujazdowski: ok. 3 mln zł na renowację zabytkowych cmentarzy

(Tadeusz Stasiuk)
31-10-2006, 17:34

Około trzech milionów złotych zostanie przeznaczonych w 2007 roku na opiekę nad zabytkowymi cmentarzami.

Około trzech milionów złotych zostanie przeznaczonych w 2007 roku na opiekę nad zabytkowymi cmentarzami - zapowiedział we wtorek w Warszawie minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski. O dotacje będą mogły ubiegać się instytucje społeczne - m.in. społeczne komitety opieki nad cmentarzami.

Ujazdowski spotkał się we wtorek z Jerzym Kisielewskim ze Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa oraz kwestującą od lat na Powązkach aktorką Aliną Janowską.

Dziękując im za działanie na rzecz odnowienia historycznej nekropolii podkreślił, że stworzenie dodatkowego trybu finansowania renowacji zabytkowych cmentarzy jest elementem całego programu resortu dotyczącego ochrony zabytków.

Minister przypomniał, że przyszłoroczny budżet jego resortu na ochronę zabytków wyniesie łącznie 107 milionów złotych, dlatego przynajmniej trzy miliony można przeznaczyć na renowację cmentarzy.

"107 milionów złotych na zabytki to kwota wielokrotnie przekraczająca roczne nakłady w tej sferze po 1989 roku" - podkreślił.

Wśród wnioskodawców uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie znajdują się nie tylko właściciele zabytkowych obiektów.

"Komitety społeczne - na czele z komitetem powązkowskim - traktujemy jako podstawowych partnerów w tym dziele; to jest program zaadresowany do instytucji społecznych, do komitetów w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Olsztynie i wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z żywą inicjatywą" - mówił Ujazdowski.

Jak dodał, program dotacji to "program otwarty, choć w istocie zaadresowany do najpiękniejszych nekropolii - warszawskich Powązek, krakowskiego Cmentarza Rakowickiego czy Starego Cmentarza w Łodzi".

Ujazdowski zapowiedział, że "tuż po Zaduszkach" zaprosi do ministerstwa przedstawicieli wszystkich komitetów społecznych z całej Polski, by omówić "praktyczną stronę funkcjonowania programu".

Pieniądze będą przyznawane m.in. na prace konserwatorskie obejmujące budowle grobowe i nagrobki, prace pielęgnacyjne dotyczące zieleni i infrastruktury cmentarnej oraz prace dokumentacyjne.(DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ujazdowski: ok. 3 mln zł na renowację zabytkowych cmentarzy