Czytasz dzięki

Ujemna inflacja obniżyła rentowność obligacji w strefie euro

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 01-09-2020, 18:40

Rentowności obligacji emitowanych przez rządu krajów ze strefy euro zniżkowały we wtorek po informacji o spadku inflacji w ujemne obszary w bloku monetarnym, informuje Reuters.

Dane pokazały, że w sierpniu 2020 r. inflacja spadła do -0,2 proc., pierwszy raz schodząc poniżej zera od maja 2016 r.

Podstawowa inflacja, uważnie obserwowana przez EBC, również spadła, co sugeruje, że najgłębsza recesja w bloku nie jest tymczasowa, ale może okazać się długotrwałym hamulcem.

Rentowność benchmarkowych 10-letnich obligacji Niemiec spadła o 2 punkty bazowe do -0,41 proc., w porównaniu z ostatnimi szczytami, które były najwyższymi poziomami od czerwca.

Z kolei zyski z włoskich 10-latek ostatnio spadły w ciągu dnia do 1,10 proc., w porównaniu z sześciotygodniowymi maksimami na poziomie około 1,16 proc.

Spadek rentowności obligacji strefy euro kontrastował ze wzrostem rentowności amerykańskich obligacji skarbowych po optymistycznych danych o aktywności w przemyśle w USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane