UKE: Ceny usług telekomunikacyjnych należą do najwyższych w UE

Internet Securities
opublikowano: 21-06-2006, 10:58
Obserwuj w MójPB:

Ceny usług telekomunikacyjnych w Polsce, zarówno w telefonii stacjonarnej, jak i komórkowej, należały w 2005 roku do jednych z najwyższych w Unii Europejskiej, ocenia Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) w raporcie na temat stanu rynku w ub. roku.

Ceny usług telekomunikacyjnych w Polsce, zarówno w telefonii stacjonarnej, jak i komórkowej, należały w 2005 roku do jednych z najwyższych w Unii Europejskiej, ocenia Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) w raporcie na temat stanu rynku w ub. roku.

Według UKE, w roku 2005 nie zaszły zmiany, które można by uznać za bardzo istotne dla ogólnego obrazu rynku telekomunikacyjnego. Urząd ocenia, że na rynku telefonii stacjonarnej nadal bardzo silna jest pozycja Telekomunikacji Polskiej SA (TP SA) i UKE zamierza wprowadzić regulacje mające na celu osłabienie tej dominującej pozycji TP SA.

„Pomimo liberalizacji rynku telekomunikacyjnego i pojawienia się konkurencji, udziały Telekomunikacji Polskiej SA na polskim rynku telefonii stacjonarnej nadal utrzymują się na wysokim poziomie 84,98% pod względem przychodów. Wieloletnia działalność TP SA, posiadana infrastruktura obejmująca obszar całego kraju oraz prowadzona przez TP SA polityka międzyoperatorska ugruntowała jej pozycję na rynku, stwarzając warunki do konstruowania ofert, które powstrzymują migrację użytkowników końcowych do innych operatorów” – czytamy w raporcie.

Raport wylicza, że w roku 2005 przychody z usług świadczonych w sieciach stacjonarnych spadły o 11,72%, a wśród głównych przyczyn spadku wymienia wzrastającą popularność połączeń świadczonych w sieciach telefonii komórkowej oraz w technologii IP. UKE zwraca jednak uwagę na wysokie ceny połączeń w telefonii stacjonarnej.

„Średnie miesięczne wydatki na usługi telefonii stacjonarnej w Polsce w 2005 roku należały do jednych z wyższych w Unii Europejskiej” – głosi raport UKE.

Według regulatora, także rynek telefonii mobilnej w 2005 roku nie zmienił się w istotny sposób, a ceny typowego koszyka usług telefonii komórkowej nadal były powyżej wartości średniej europejskiej.

UKE podał, że średni roczny koszt korzystania z telefonu komórkowego w systemie post-paid w Polsce w roku 2005 wynosił 911 euro. W Europie koszt ten kształtował się średnio na poziomie 666,69 euro. Średni roczny koszt korzystania z telefonu komórkowego w systemie post-paid w Polsce był niższy w porównaniu do 2004 roku o 545 euro.

Natomiast średni roczny koszt korzystania z telefonu komórkowego w systemie pre-paid w Polsce w roku 2005 wynosił 712 euro. W Europie koszt ten kształtował się średnio na poziomie 607,73 euro. Średni roczny koszt korzystania z telefonu komórkowego w systemie pre-paid w Polsce był niższy w porównaniu do 2004 roku o ponad 295 euro.

„Koszty te były niższe w porównaniu do systemu post-paid o 199 euro. Nadal jednak polski użytkownik telefonu komórkowego zmuszony jest ponosić znacznie wyższe koszty jego użytkowania niż użytkownicy w innych krajach europejskich” – czytamy w raporcie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane