UKE chce podzielić tepsę

KL, Reuters
24-07-2007, 00:00

Urząd Komunikacji Elektronicznej zapalił się do pomysłu rozbiórki Telekomunikacji Polskiej. Liczy, że Bruksela da mu do tego uprawnienia.

Urząd Komunikacji Elektronicznej zapalił się do pomysłu rozbiórki Telekomunikacji Polskiej. Liczy, że Bruksela da mu do tego uprawnienia.

Komisja Europejska ma zasugerować w tym roku, że europejscy regulatorzy powinni mieć prawo do oddzielania operatorów od sieci, które kontrolują. Dotyczy to operatorów, którzy mają znaczącą pozycję rynkową. W ocenie Anny Streżyńskiej, prezes UKE, rozdzielenie TP na dwie części pozwoliłoby na kontrolę kosztów, po jakich spółka odsprzedaje dostęp do sieci innym operatorom. Koszty te byłyby prawdopodobnie niższe niż obecnie, a rynek stałby się bardziej konkurencyjny. Ale przedstawiciele TP są zdania, że podział mógłby spowodować więcej szkody niż pożytku.

— Pociągnie za sobą ogromne koszty związane z koniecznością inwestycji w nowe systemy zarządzania infrastrukturą i reorganizację firmy. Wydatki obciążałyby zarówno operatora o znaczącej pozycji, jak i operatorów alternatywnych — uważa Jacek Kalinowski, rzecznik grupy TP.

— Ewentualny podział stanowiłby duże utrudnienie dla TP — ocenia Dorota Puchlew, analityk DM PKO BP.

Jednak jej zdaniem, to, czy taki podział faktycznie przyniesie skutek w postaci niższych kosztów dla innych operatorów, zależy od tego, w jaki sposób będzie sprawowana kontrola nad warunkami udostępniania sieci.

— Na pewno potrzeba precyzyjnych rozwiązań legislacyjnych. Nie wątpię, że TP powoła sztab prawników, którzy jej doradzą, jak obejść nowe przepisy — dodaje analityk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL, Reuters

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / UKE chce podzielić tepsę