UKE ma 13 opinii w konsultacjach konkursu na telewizję mobilną

ISB
opublikowano: 10-09-2008, 08:56

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) otrzymał 13 stanowisk w ramach konsultacji konkursu na rezerwację częstotliwości dla telewizji mobilnej, poinformował urząd na swojej stronie internetowej. Wśród firm, które przysłały swoje stanowisko, znalazły się firmy z giełdowego indeksu WIG 20: TVN i Agora.

"W dniach od 5 sierpnia do 4 września 2008 r. prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej przeprowadził postępowanie konsultacyjne dotyczące konkursu na rezerwację częstotliwości z zakresu 470-790 MHz, obejmującą kanały radiowe o szerokości 8 MHz, przeznaczone do rozprowadzania programów radiowych lub telewizyjnych na obszarze całego kraju, w standardzie DVB-H (Digital Video Broadcasting - Handheld), w radiokomunikacyjnej służbie radiodyfuzyjnej" - czytamy w komunikacie.

Swoje stanowiska przysłali operatorzy telefonii mobilnej: PTK Centertel, PTC, Polkomtel i P4, jak również spółki medialne: TVN, Agora, Platforma Mediowa Point Group i Canal+ Cyfrowy. Urząd otrzymał też stanowiska Polskich Sieci Nadawczych, TP Emitel, UBIK Business Consulting, Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, a także Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Dla powodzenia komercyjnego projektu DVB-H decydująca będzie atrakcyjna oferta programowa - nowe ciekawe treści audiowizualne. Stąd w interesie wszystkich uczestników rynku, oprócz retransmisji programów nadawanych tradycyjnie, jest zapewnienie dostarczycielom innych treści audiowizualnych możliwość udostępniania takich treści, specjalnie dostosowanych do potrzeb telewizji mobilnej" - czytamy w stanowisku Agory.

"Zamiar objęcia konkursem i rezerwacją częstotliwości, które są obecnie zajęte przez nadawców telewizyjnych, jest sprzeczny z przepisami prawa telekomunikacyjnego" - ocenił TVN.

"PMPG SA wyraża pogląd, iż telewizja mobilna powinna funkcjonować w taki sposób, by jak największą liczba osób mogła z niej korzystać w sposób nieograniczony - mając na myśli zarówno niski koszt dostępu do usługi, jak i sama jej dostępność terytorialna" - czytamy w opinii Platformy Mediowej Point Group.

Według przedstawionego przez UKE projektu konkursu, jego zwycięzca będzie zobowiązany do rozpoczęcia wykorzystywania częstotliwości będących przedmiotem konkursu i rozpoczęcia komercyjnego oferowania usług telekomunikacyjnych z ich wykorzystaniem w określonym (ale niesprecyzowanym w projekcie konkursu) terminie. Wcześniej prezes urzędu Anna Streżyńska informowała, że liczy na to, że komercyjna telewizja mobilna ruszy już na początku przyszłego roku.

Zwycięski podmiot będzie musiał też zapewnić, że żaden z nadawców lub dostarczycieli audiowizualnych usług medialnych nie przekroczy maksymalnego poziomu udziału 50% programów radiofonicznych lub telewizyjnych lub audiowizualnych usług medialnych w sygnale multipleksu.

Rezerwacja dokonana przez UKE będzie uprawniała, według przedstawionego projektu, do wykorzystywania zarezerwowanych częstotliwości do 31 grudnia 2023 r. (ISB)

mtd/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / UKE ma 13 opinii w konsultacjach konkursu na telewizję mobilną