UKE nadal chce 356 mln zł kary dla TP SA

opublikowano: 05-02-2007, 10:13

UKE podtrzymał plany nałożenia na TP kary, jeśli telekom utrzyma obecną opłatę dla abonentów korzystających jedynie z neostrady.

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podtrzymał plany nałożenia na Telekomunikację Polską SA (TP SA) ok. 356 mln zł kary ok. 15 lutego, jeśli telekom utrzyma obecną opłatę za utrzymanie łącza telefonicznego dla abonentów korzystających jedynie z usługi dostępu do internetu neostrada TP, zapowiedziała w poniedziałek prezes UKE Anna Streżyńska.

"Wzięliśmy pod uwagę te dane, które TP podała oficjalnie 31 stycznia i wyszła kara 356 mln zł. […] Decyzja będzie ok. 15 lutego, jeżeli TP nie wycofa się z tej opłaty" - powiedziała Streżyńska w wywiadzie dla radia PiN.

"Wcześniej byliśmy przekonani, że ona powinna się plasować ok. 22 zł, a w tej chwili nie jesteśmy przekonani nawet co do tego, że w ogóle powinna być stosowana. TP nie udowodniła, że nie alokuje podwójnie kosztów związanych z utrzymaniem łącza w opłacie za neostradę w postaci samej opłaty za neostradę i w postaci opłaty za utrzymanie łącza" - dodała.

TP SA ogłosiła w połowie grudnia, że opłata za utrzymanie łącza przy usłudze neostrada tp wyniesie 30 zł netto. Oprócz opłaty za utrzymanie łącza klient TP SA będzie ponosił jeszcze cennikową opłatę za internet, zależną od prędkości transferu danych.

Streżyńska podtrzymała też zapowiedź, że kara zostanie nałożona w maksymalnej wysokości, czyli 3% rocznych przychodów.

"Chcemy tak zaprojektować tę karę, żeby ona skonsumowała wszystkie przychody z naruszenia prawa, czyli TP nie może się opłacać nałożyć tej opłaty i pobierać jej przez te lata, które miną do uprawomocnienia się kary. Zatem kara musi być rzeczywiście w tej najwyższej wysokości" - wyjaśniła prezes UKE.

TP SA podała w środę, 31 stycznia, że narastająco w I-IV kw. 2006 roku miała 2094 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 2216 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 18.625 mln zł wobec 18.342 mln zł. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane