UKE nałożył na Telekomunikację Polską karę wysokości 33 mln zł

ISB
opublikowano: 17-08-2007, 15:04

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) ukarał w piątek Telekomunikację Polską (TPSA) za niewykonywanie oferty określającej ramowe warunki umów o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej i  związanych z nim udogodnień. Kara wynosi 33 mln zł, poinformował urząd na swojej stronie internetowej.

UKE wyjaśnia, że spółka nie stosowała się do decyzji prezesa urzędu, które zmieniały projekt ofertę TPSA w zakresie dostępu do lokalnej pętli abonenckiej. Decyzje te stanowią ofertę ramową i zawierają regulacje wprowadzające minimalne wymagania, gwarantujące operatorom alternatywnym brak dyskryminacji. Na ich podstawie TPSA była zobowiązana do zawierania umów z operatorami na warunkach nie gorszych niż określone tymi decyzjami.

"W wyniku przeprowadzonego postępowania administracyjnego ustalono, iż pomimo skutecznego złożenia przez operatorów wniosków o zawarcie Umowy o Dostępie i Umowy Kolokacji, TPSA zawarła umowy o treści niezgodnej z ww. decyzjami bądź w ogóle ich nie zawarła. W ocenie Prezesa UKE przyczyną takiego stanu rzeczy był brak w toku negocjacji woli spółki dostosowania Projektów Umów o Dostępie i Umów Kolokacji do ww. decyzji, mimo zgłaszanych w tym przedmiocie zastrzeżeń operatorów" - czytamy w komunikacie.

"Prawo Telekomunikacyjne przewiduje w takich sytuacjach wydanie przez Prezesa UKE decyzji nakładającej karę pieniężną w maksymalnej wysokości do 3% przychodów ukaranego podmiotu" - czytamy w komunikacie. Urząd uzasadnia wysokość kary tym, że TPSA po raz kolejny naruszyła postanowienia oferty ramowej, utrudniając i opóźniając w ten sposób rozwój konkurencji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / UKE nałożył na Telekomunikację Polską karę wysokości 33 mln zł