UKE: Rozbudowa sieci światłowodowych była w ub.r. szybsza niż planowano

ISBNews
opublikowano: 18-08-2014, 15:55

Długość wybudowanych w ub.r. sieci światłowodowych wyniosła 7,1 tys. km wobec planowanych 5,3 tys. km, a nakłady inwestycyjne przekroczyły 350 mln zł - wynika z raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) dotyczącego pokrycia terytorium Polski infrastrukturą telekomunikacyjną.

Według planów, w 2014 r. szerokopasmowy dostęp do internetu uzyska łącznie ponad 338 tys. gospodarstw domowych, z czego 70% - już w sieciach nowej generacji (NGA). Natomiast dostęp szerokopasmowy o prędkości co najmniej 30 Mb/s będzie we wszystkich gospodarstwach w 2020 r.

"Niniejszy raport publikowany jest w momencie przełomowym dla rozwoju dostępu szerokopasmowego w kraju. Plany inwestycji na 2014 r. kształtujące się na poziomie ponad 760 mln zł, a także zdecydowanie zwiększona alokacja środków UE (na poziomie 440 mln zł) oznaczają, że w decydującą fazę weszły projekty kluczowe dla całego kraju. Przyjęty został Narodowy Plan Szerokopasmowy, który wytycza kierunki rozwoju społeczeństwa informacyjnego i zakłada zapewnienie dostępu szerokopasmowego o prędkości co najmniej 30 Mb/s dla wszystkich gospodarstw domowych do 2020 r. Jednocześnie wkraczamy w nową perspektywę finansową, która zapewnia Polsce 1 mld euro ze środków unijnych na realizację tego celu" - powiedziała prezes UKE Magdalena Gaj, cytowana w komunikacie.

W 2013 r. prawie we wszystkich miastach powyżej 100 tys. mieszkańców ponad dziesięciu przedsiębiorców udostępniało sieci światłowodowe. Ważniejsze jest jednak, że konkurencyjność na poziomie co najmniej trzech przedsiębiorców, dająca dobrą podstawę do osiągnięcia celów Europejskiej Agendy Cyfrowej, zaczyna już występować w niemal 240 miejscowościach mniejszych (przeważnie małych miastach), mających od 5 do 20 tys. mieszkańców i w niemal 100 miejscowościach (w tym w największych wsiach), mających od 1 do 5 tys. mieszkańców, podano również.

Według raportu, zdecydowanie zmalała też liczba miejscowości liczących poniżej 500 mieszkańców, w której żaden przedsiębiorca nie deklaruje posiadania węzła sieci telekomunikacyjnej - w 2013 r. udział takich miejscowości spadł do 30%.

"Raport przynosi kilka dobrych, kluczowych dla rynku informacji. Budujemy szybciej niż planowano, nie zwiększając niemal wydatków publicznych, rośnie konkurencja, nowoczesna infrastruktura staje się dostępna w coraz mniejszych miejscowościach. Co ważniejsze, widać też bardzo pozytywny trend - w rozwój infrastruktury przedsiębiorcy inwestują swoje pieniądze. To oznacza że ten rynek infrastruktury telekomunikacyjnej staje się w Polsce coraz silniejszy i stale się rozwija. Na tym skorzystają przede wszystkim konsumenci" - dodała Gaj.

Raport wykazuje także, że w 2013 r. wybudowano dużo więcej nowych sieci światłowodowych, niż wynikało z planów, zakładających budowę 5,3 tys. km. Ta zwiększona skala inwestycji została osiągnięta przy niemal niezwiększonym poziomie środków publicznych (ok. 53,3 mln zł). Oznacza to, że operatorzy uznali, iż na wielu terenach warto już inwestować własne środki. Z planów inwestycyjnych na 2014 rok wynika, że możemy oczekiwać istotnego wzrostu długości sieci - planowana jest budowa niemal 7,5 tys. km. Rośnie także długość planowanych odcinków. W 2013r. średnia długość wybudowanego odcinka wyniosła 1,18 km, w 2014 r. wzrosła ona do 3,8 km, zaś większość planów dotyczy odcinków o długości do 10 km.

Raport został przygotowany na podstawie danych przekazanych przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych, samorządy oraz przedsiębiorstwa użyteczności publicznej do Systemu Informacyjnego o Infrastrukturze Szerokopasmowej (SIIS)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane