UKE rozpisał przetarg na GSM 900

MEW
opublikowano: 23-06-2008, 16:46

UKE rozpisał przetarg na częstotliwości, które mogą być wykorzystane do mobilnego dostępu internetowego. Bardzo interesują one Playa.

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) rozpisał przetarg na dwie rezerwacje częstotliwości z zakresu GSM 900. Mogą być one wykorzystane do bezprzewodowego dostępu do internetu.

Każda rezerwacja częstotliwości obejmuje 25 kanałów radiowych do wykorzystania na obszarze całego kraju do dnia 31 grudnia 2023 roku. Zainteresowani mogą składać jedną lub dwie oferty. Każda z nich będzie traktowana oddzielnie, co oznacza, że w przetargu może być dwóch zwycięzców. Firmy mogą składać oferty do 23 września.

Najważniejszym kryterium oceny będzie zachowanie warunków konkurencji, co daje szansę nowym graczom. UKE weźmie tez pod uwagę wysokość kwoty zadeklarowanej jako opłata za rezerwację, wiarygodność finansową firmy i dodatkowe zobowiązania uczestnika przetargu. To ostatnie, prognozowane tempo rozwoju sieci i deklaracja dotycząca możliwości udostępnienia sieci innym podmiotom, na przykład operatorom wirtualnym, „na zasadach równych i jawnych, w oparciu o jednolitą ofertę” – jak napisał UKE.  

Mobilny internet może być ważnym motorem wzrostu przychodów operatorów telefonii komórkowej. Zainteresowanie przetargiem wyrażały PTC, Polkomtel i Centertel, oraz Centernet.

Najbardziej zdeterminowany może być jednak P4, operator sieci Play, który dzięki nowym częstotliwościom mógłby znacząco obniżyć wydatki na inwestycje. Operator, który deklaruje, że ma 1,1 mld EUR środków na inwestycje, stawia na rozbudowę sieci szerokopasmowego dostępu do internetu.

MEW

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / UKE rozpisał przetarg na GSM 900