UKE rozważa karę dla TP za brak regulaminu neostrady

(Marek Druś)
opublikowano: 08-12-2006, 12:53

Rozpoczęliśmy postępowanie o ukaranie spółki, powiedziała PAP prezes UKE Anna Streżyńska.

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) może nałożyć na Telekomunikację Polską (TP) karę za niedostarczenie regulaminu neostrady - poinformowała PAP prezes UKE Anna Streżyńska. Zapowiedziała też, że pod koniec 2006 r. lub na przełomie 2006/2007 UKE wyda kolejne decyzje o hurtowym dostępie do sieci (WLR).

"Możemy nałożyć na TP kolejną karę, dotyczącą tym razem regulaminu neostrady, który pomimo naszych próśb, nie został nam przedłożony do zatwierdzenia (...) Rozpoczęliśmy postępowanie o ukaranie spółki" - powiedziała PAP Streżyńska.

"Jeśli okaże się, że problemem będzie jedynie to, że regulamin wszedł w życie bez naszej zgody, ale nie będzie w nim wielu znaczących naruszeń, to kara nie będzie wysoka, jednak w przeciwnym razie będzie to już duża suma" - dodała.

Pod koniec listopada UKE ukarał TP 100 tys. zł za nieprzedłożenie do zatwierdzenia projektu zmiany cennika świadczonych usług w zakresie promocji "Startowa promocja neostrady tp". Prezes UKE wyjaśniła, że kara nie była zbyt wysoka, ponieważ cennik nie był antykonkurencyjny, ani też niekorzystny dla klientów.

Streżyńska poinformowała również, że nałożona wcześniej na TP kara za nierozdzielenie neostrady od abonamentu (100 mln zł) w dalszym ciągu obowiązuje i nie ma możliwości jej odwołania.

"Kara za nierozdzielenie neostrady od abonamentu obowiązuje. Chcemy w przyszłości, jako urząd być bardziej elastyczni i móc nawet w całości wycofać się z nałożonej wcześniej kary lub chociaż ją obniżyć, w sytuacji gdy operator zaczyna się stosować do zaleceń. Na razie jednak mamy związane ręce i nie możemy nic w tej kwestii zrobić" - powiedziała prezes UKE.

TP zapowiada, że rozpocznie przyjmowanie zamówień na rozdzielone usługi neostrady i abonamentu od 15 stycznia 2007 r., natomiast od 15 lutego 2007 r. ma nastąpić faktyczne, techniczne rozpoczęcie świadczenia samej usługi szerokopasmowego dostępu do internetu.

Prezes UKE poinformowała również, że w celu większej przejrzystości w zakresie nakładania kar przez urząd, UKE zamierza wkrótce wydać dokument informujący o zasadach ich stosowania.

Według Streżyńskiej, kolejne decyzje o hurtowym dostępie do sieci (WLR) UKE wyda pod koniec tego roku lub też na przełomie 2006 i 2007 roku. "Będą to decyzje dla Polkomtela i Premium Internet" - powiedziała Streżyńska. UKE wydał dotychczas decyzje o WLR dla Tele2, Telefonii Dialog oraz GTS Energis.

Dla abonenta TP usługa WLR (Wholesale Line Rental) oznacza możliwość zmiany dotychczasowego operatora przy wykorzystaniu dotychczasowej linii telefonicznej.

Streżyńska poinformowała także, że UKE w przyszłym roku zamierza m.in. aktywnie uczestniczyć w zmianie prawa inwestycyjnego, które obecnie często uniemożliwia operatorom budowę stacji bazowych.

"Obecne prawo często uniemożliwia firmom inwestycje w infrastrukturę telekomunikacyjną, a niektóre inwestycje są blokowane nawet na lata" - powiedziała Streżyńska.

Zapowiedziała także, że w 2007 r. Urząd będzie kontrolować wykonanie wcześniej wydanych decyzji oraz będzie pracować nad system kontroli jakości usług oferowanych przez operatorów. Jak podkreśliła, w 2006 r. urząd wydał wszystkie zapowiadane wcześniej decyzje.

"Myślimy o stworzeniu systemu kontroli jakości transmisji danych i komórek, ażeby sprawdzić, czy sieć jest przeciążona w wyniku braku pasma, czy też nie jest wystarczająca rozbudowywana. Chodzi tu głównie o budowę nowych stacji bazowych" - wyjaśniła.

Kontrola miałaby wykazać, czy słaba jakość danej usługi jest związana z brakiem stacji. Urząd zbada, czy stacje nie powstają w wyniku zaniechania przez spółki inwestycji czy też raczej ich budowa jest wstrzymana w wyniku niedopasowania prawa.

W 2006 r. UKE obniżył ceny dostępu do internetu szerokopasmowego, ceny połączeń do sieci komórkowych i wprowadził nowych operatorów mogących świadczyć usługę abonamentu (WLR). Jak zapowiedziała szefowa UKE, Urząd podejmie kolejne kroki zmierzające do dalszego obniżenia stawek połączeń do sieci komórkowych po uznaniu TP za operatora znaczącego na rynkach detalicznych.

"Na początku przyszłego roku może zostać wydana decyzja o pozycji TP na rynku detalicznym połączeń, wówczas w lutym moglibyśmy zająć się analizą jej cenników w ramach normalnej kontroli i ewentualnie wydać zalecenia dotyczące ich zmiany" - powiedziała prezes UKE.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane