Czytasz dzięki

UKIE: Nadrabiamy zaległości we wdrażaniu unijnego prawa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-08-2005, 17:22

Wiceminister w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej Tomasz Nowakowski przyznał w czwartek, że Polska ma zaległości we wdrażaniu unijnego prawa w dziedzinie usług finansowych, ale zapewnił, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy zostaną one nadrobione.

Wiceminister w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej Tomasz Nowakowski przyznał w czwartek, że Polska ma zaległości we wdrażaniu unijnego prawa w dziedzinie usług finansowych, ale zapewnił, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy zostaną one nadrobione.

    Komisja Europejska podjęła w środę decyzję o wszczęciu postępowania wobec 16 krajów, w tym Polski, w związku z niewdrożeniem szeregu dyrektyw dotyczących usług finansowych.

    "Rzeczywiście w tej chwili mamy opóźnienie, bo nie wdrożyliśmy tego w terminie, ale ustawy - myślę, w ciągu dwóch miesięcy - będą z całą pewnością załatwione i te dyrektywy zostaną wdrożone" - powiedział PAP Nowakowski.

     Na podpis prezydenta czekają uchwalone w końcu lipca przez Sejm trzy ustawy regulujące rynek kapitałowy: o obrocie instrumentami finansowymi, o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. 

    Nowakowski dodał, że do czasu wdrożenia unijnych regulacji obowiązywać będą wytyczne do działania, które Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) opublikowała na swojej stronie internetowej.

  "W mojej ocenie - z punktu widzenia funkcjonowania rynków finansowych - nie ma tutaj zagrożeń, nie ma kłopotu. Z pewnym opóźnieniem, ale Polska odpowiednie ustawy przygotowała, zostały one uchwalone, wejdą w życie i sprawa będzie na przełomie września i października zakończona" - powiedział wiceminister. 

    Dodał, że część państw członkowskich wywiązała się już z zobowiązań w tej dziedzinie, a Polska jest "mniej więcej w środku stawki".

    Nowakowski przypomniał, że Polska miała wdrożyć część dyrektyw dotyczących usług finansowych w październiku zeszłego roku, a część 1 lipca tego roku, ale to się nie udało.

    Wiceminister podkreślił, że były to naprawdę skomplikowane, duże ustawy stanowiące kodeks usług finansowych w Polsce, a ponieważ Ministerstwo Finansów i KPWiG zdecydowały się uchwalić trzy nowe, w pełni nowoczesne i dostosowujące nas do europejskich wymogów ustawy, "zajęło to po prostu więcej czasu, niż rzeczywiście mieliśmy".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane