Układ Nowaka w państwowych spółkach

RMF
17-11-2008, 12:19

Udziałowcy firmy założonej przez ministra Sławomira Nowaka nadzorują państwowe spółki. Piotr Chajderowski i Marian Gawrylczyk, niegdyś współwłaściciele spółki Signum Promotion, którą założył obecny szef gabinetu politycznego premiera, zasiadają w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa - wynika ze śledztwa reporterów RMF FM.

Piotr Chajderowski, udziałowiec i prezes firmy Nowaka, od 6 lipca 2008 r. zasiada w radzie nadzorczej Lotosu. To właśnie on zakładał w 2000 r. spółkę z obecnym szefem gabinetu Tuska. Z kolei Marian Gawrylczyk od stycznia nadzoruje z ramienia Skarbu Państwa hurtownię farmaceutyczną Cefarm Wrocław. Jeden z pracowników Kancelarii Premiera powiedział anonimowo RMF, że to właśnie Nowak miał rekomendować kolegów na te posady.

Jako że zarówno Lotos, jak i Cefarm, są własnością Skarbu Państwa pośrednio, wysokość diet za posiedzenia rad nadzorczych nie jest ograniczana ustawą kominową.

Lotos, poproszony o ujawnienie wysokości diet za posiedzenia RN, nie odpowiedział dziennikarzom RMF FM. W Orlenie członkowie RN otrzymują średnio 10 tys. zł miesięcznie.

Sama spółka Signum Promotion kilkukrotnie pojawiała się w mediach w niekorzystnym świetle. W 2004 r. firma produkowała materiały wyborcze do Parlamentu Europejskiego, za co jej zarząd zainkasował od Platformy Obywatelskiej 100 tys. zł. Rok później firma założona przez Sławomira Nowaka dostarczyła posłom PO parasole ogrodowe na potrzeby kampanii „4 razy tak”. Wielu posłów miało zapłacić za nie po 800 zł do kieszeni właścicieli Signum Promotion.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RMF

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Polityka / Układ Nowaka w państwowych spółkach