KNF uruchamia program dla fintechów

PAP/DI
opublikowano: 05-01-2018, 11:57
aktualizacja: 05-01-2018, 11:58

Uruchomiony został Program Innovation Hub na rzecz wspierania innowacji finansowych, poinformował przewodniczący KNF Marek Chrzanowski.

W ramach programu KNF ma prowadzić dialog z podmiotami sektora FinTech i odpowiadać na pytania w kwestiach prawno-regulacyjnych.

Chcemy, aby polska scena fintechowa dynamicznie się rozwijała - powiedział Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF
Wyświetl galerię [1/2]

Chcemy, aby polska scena fintechowa dynamicznie się rozwijała - powiedział Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF Szymon Laszewski

W ten sposób zamierza wspierać rozwój nowoczesnych technologii na rynku finansowym, przy zachowaniu bezpieczeństwa i ochrony klientów.

- Chcielibyśmy, aby przedsiębiorcy - zarówno ci młodzi, jak i ci bardziej dojrzali, zarówno start-upy, jak i banki oraz inne podmioty nadzorowane - mieli łatwiejszą drogę z innowacyjnymi rozwiązaniami w urzędzie - powiedział Chrzanowski.

Program ma być skierowany do dwóch grup podmiotów. Będą to podmioty planujące rozpocząć działalność w ramach części rynku, nadzorowanego przez KNF, posiadające innowacyjny produkt lub usługę opartą na nowoczesnych technologiach informatycznych, czyli start-upy. Będą to także podmioty już nadzorowane przez KNF, które zamierzają uruchomić innowacyjny produkt lub usługę.

Chrzanowski podkreślał, że uruchamiając program KNF chce pokazać, że jest przyjazny start-upom i innowacyjnym usługom w finansach. Chce firmom ułatwić "drogę na skróty". Mówił, że program jest też pokłosiem raportu na temat barier w rozwoju fintechów, który jesienią został przygotowany w KNF.

Wsparcie ze strony KNF ma polegać np. na identyfikacji właściwych przepisów, mających zastosowanie do danego podmiotu lub jego usługi finansowej. Urząd ma też informować o zasadach swojej działalności, trybie uzyskiwania zezwoleń, wymaganych dokumentach itp.

Na stronie KNF ma być dostępny formularz kontaktowy, za pomocą którego zainteresowane firmy będą mogły kierować pytania. Przedsiębiorca, jak wyjaśniał Chrzanowski, będzie mógł napisać o oferowanej przez siebie usłudze, a KNF oceni, czy to jest produkt innowacyjny i czy nie wpisuje się w jakąś istniejącą procedurę nadzorczą. Przedsiębiorca będzie uzyskiwać odpowiedź mailowo lub bezpośrednio, po zaproszeniu do urzędu.

Przewodniczący KNF poinformował, że złożył u premiera Mateusza Morawieckiego projekt zmian statutu KNF, przewidujący powołanie specjalnego Departamentu Innowacji Finansowych.

- Chcemy, aby polska scena fintechowa dynamicznie się rozwijała - powiedział Chrzanowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP/DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu