UKNF wybrał operatorów tzw. Piaskownicy regulacyjnej

  • PAP
opublikowano: 19-11-2018, 13:49

Osiem instytucji zostało wybranych przez Urząd KNF na operatorów tzw. Piaskownicy regulacyjnej, która umożliwi testowanie innowacyjnych usług finansowych, poinformował w poniedziałek Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

Zobacz więcej

SZYMON ŁASZEWSKI

"Piaskownica regulacyjna KNF" to program rozwojowy dla rynku finansowego mający wspierać rozwój innowacyjnych podmiotów na tym rynku. Pozwala testować nowoczesne usługi finansowe w systemie wirtualnym, ale z udziałem realnych klientów, jednak bez angażowania ich pieniędzy.

UKNF podał, że do pełnienia roli "Operatorów Piaskownicy" wybrano PKO Bank Polski, spółkę Huge Thing, spółkę D-RAFT (The Heart), Alior Bank, Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości BusinessCaddy, Bank Pekao, Bank Handlowy w Warszawie, Bank BGŻ BNP Paribas.

"Rozpoczęcie działalności przez wybranych Operatorów Piaskownicy przewidywane jest na koniec 2018 r., po wcześniejszym podpisaniu z Urzędem KNF umowy o objęcie patronatu nad Piaskownicą" - napisano w komunikacie UKNF.

Pod koniec października urząd tłumaczył, że "Piaskownica" będzie działała w modelu zdecentralizowanym, w ramach którego informatyczne środowiska testowe są udostępnione przez akceleratory start-upów, instytucje finansowe, fundacje lub inne podmioty posiadające odpowiednie kwalifikacje, zwane Operatorami Piaskownicy.

Piaskownica adresowana jest - wyjaśniał UKNF - do podmiotów planujących rozpoczęcie działalności na rynku finansowym (start-upy), które posiadają "nieprzetestowany, innowacyjny produkt lub usługę finansową opartą na nowoczesnych technologiach informacyjnych (IT) oraz do podmiotów oferujących już pewne rozwiązania na rynku finansowym (podmioty nadzorowane – instytucje finansowe), które chcą prowadzić dalsze testy w celu wypracowania nowych usług lub modeli biznesowych".

Zgodnie z informacjami UKNF, środowiska testowe Operatorów mogą być wirtualne, jak i w pełni rzeczywiste, z udziałem realnych klientów (jednak bez możliwości zaangażowania środków finansowych klientów). Wszystkie te podmioty będą monitorowane i wspierane merytorycznie przez UKNF - zapewniono.

"Jednym z głównych założeń Piaskownicy jest uzyskanie niezbędnej licencji w możliwie najkrótszym terminie, dzięki wzmożonemu monitoringowi prowadzonych testów rozwiązań i modeli biznesowych oraz wsparciu merytorycznemu wnioskodawcy przez pracowników UKNF. Startup może w każdym momencie uczestnictwa w Piaskownicy złożyć wniosek licencyjny lub wycofać się z Piaskownicy nie składając wniosku licencyjnego w ogóle" - czytamy.

"W przypadku zamiaru złożenia wniosku o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności nadzorowanej, start-up otrzyma pełną pomoc UKNF w zakresie wyjaśnienia wymagań licencyjnych i nadzorczych, w tym dotyczących przygotowania właściwej dokumentacji, a następnie po pozytywnym zakończeniu testów i spełnieniu wszystkich wymogów, będzie mógł otrzymać licencję przy założeniu, że uzyskanie zezwolenia oraz wyjście z Piaskownicy będzie równoczesne" - dodaje komunikat KNF.

Pod koniec września br. ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski tłumaczył, że dzięki "piaskownicy wirtualnej" fintechy będą mogły testować swoje usługi w systemie wirtualnym, tzn. bez zaangażowania realnych środków ich klientów. Działanie na kontach wirtualnych i w wirtualnym systemie uniemożliwi klientom stratę zainwestowanych środków. W tym czasie KNF będzie przyglądała się, czy nie ma problemów, które zagroziłyby bezpieczeństwu środków zarówno firm świadczących usługi, jak i ich klientów.

"+Piaskownica realna+ to jest procedura, która umożliwia nam skrócenie procesu licencyjnego, umożliwia podmiotom z branży, tym podmiotom szczególnie innowacyjnym, rozpoczęcie działalności licencjonowanej z zaangażowaniem realnych środków ich klientów w czasie mocno skróconym, a później uzyskanie pełnej licencji po okresie karencji, testu w +piaskownicy+, stąd ta nazwa - piaskownica" - wyjaśnił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu