Ukraina 399 dni bez rosyjskiego gazu

PAP
opublikowano: 30-12-2016, 15:26

W piątek mija 399 dni, od kiedy Ukraina nie kupuje gazu ziemnego z Rosji – wskazuje specjalny licznik, udostępniany w internecie przez ukraińskiego operatora gazowego, państwową spółkę Ukrtranshaz.

Ukraina zużywa obecnie gaz z własnego wydobycia oraz surowiec kupowany na Zachodzie i dostarczany do tego państwa w ramach tzw. rewersu.

Dane podsumowujące import gazu wskazują, że w mijającym roku władze w Kijowie nabyły na rynkach zewnętrznych 11,1 mld metrów sześciennych błękitnego paliwa; w 2015 roku było to ponad 16,4 mld metrów sześciennych gazu.

Szef głównej państwowej spółki paliwowej Naftohaz Ukrainy Andrij Kobolew mówił na początku grudnia, że Ukraina mogłaby wznowić odbiór gazu z Rosji pod warunkiem, że otrzyma korzystną ofertę cenową, z kontraktów z Gazpromem zniknie zasada "bierz albo płać", a paliwo będzie dostarczane z pominięciem zajętych przez prorosyjskich separatystów obszarów Donbasu na wschodzie kraju.

9 grudnia w Brukseli odbyły się trójstronne rozmowy o dostawach gazu między Rosją i Ukrainą przy udziale Komisji Europejskiej, jednak nie przyniosły one przełomu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu