Ukraina: Cerkiew prawosławna przekazała 0,5 mln hrywien na armię

PAP
opublikowano: 31-03-2014, 20:32

Ukraińska Cerkiew prawosławna Patriarchatu Kijowskiego przelała na rachunek ministerstwa obrony Ukrainy 500 tys. hrywien (140 tys. zł) na potrzeby sił zbrojnych – powiadomił w poniedziałek zwierzchnik Cerkwi, patriarcha Filaret.

„Dziś Patriarchat Kijowski przelał ministerstwu obrony 500 tys. hrywien” – oznajmił Filaret na konferencji prasowej. „To dopiero początek” - dodał.

Filaret zaapelował też do innych Kościołów o wsparcie tej inicjatywy. „Ta akcja będzie jednoczyć Ukraińców wokół naszej armii, wokół naszego państwa ukraińskiego” – podkreślił.

Patriarcha wskazał też, że należy budować silną Cerkiew Kijowskiego Patriarchatu, by mogła się przeciwstawić Cerkwi Moskiewskiego Patriarchatu.

„Okupantem jest nie tylko (prezydent Rosji Władimir) Putin, ale i Patriarchat Moskiewski.(…) Putin i patriarcha Cyryl marzą o tym samym – o stworzeniu nowego imperium, które utracili. I państwowego, i religijnego. A my się z tym nie zgadzamy, bo to niebezpieczny szlak i prowadzi nie do zbawienia, tylko do piekła” – oświadczył Filaret.

Cerkiew prawosławna na Ukrainie jest podzielona ze względów historycznych. Najwięcej wiernych ma ukraińska Cerkiew prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego. Posługę pełnią też ukraińska Cerkiew prawosławna Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna. Obie nie uznają zwierzchnictwa Moskwy. Obie nie są też uznawane przez Kościoły prawosławne w świecie za kanoniczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane