Ukraina: Górnicy domagają się więcej pieniędzy dla swej branży

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-10-2005, 19:25

Około pięciu tysięcy ukraińskich górników demonstrowało w czwartek w Doniecku (wschodnia Ukraina), domagając się zwiększenia środków przeznaczonych na finansowanie górnictwa i zmian w budżecie państwa na przyszły rok.

Około pięciu tysięcy ukraińskich górników demonstrowało w czwartek w Doniecku (wschodnia Ukraina), domagając się zwiększenia środków przeznaczonych na finansowanie górnictwa i zmian w budżecie państwa na przyszły rok.

    Demonstracja była częścią ogólnoukraińskiej akcji, w ramach której wcześniej protestowali górnicy w Łucku, na zachodzie Ukrainy. W piątek podobna demonstracja odbędzie się w sąsiadującym z Donieckiem Ługańsku.

    Ukraińscy górnicy zaniepokojeni są projektem budżetu na przyszły rok, w którym na finansowanie ich branży przewidziano taką samą sumę, jak w roku bieżącym. Jest to 1 mld 400 tys. hrywien. Górnicy chcą, by rząd przeznaczył na górnictwo prawie 6 mld hrywien (ponad 1 mld dolarów).

    Górnicy narzekają także, że nie dostają na czas wynagrodzenia, a niektóre kopalnie, wobec braku pomocy ze strony państwa, zmuszone są zaciągać kredyty na wypłaty.

    Jeżeli rząd nie spełni górniczych postulatów, 20 października górnicy pojadą do Kijowa, gdzie protestować będą pod ścianami Gabinetu Ministrów i  parlamentu Ukrainy - powiedział w telewizji 5. Kanał  przewodniczący komitetu górniczych związków zawodowych Wiktor Turmanow.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane