Ukraina i Polska osiągnęły w 2003 r. rekordowe obroty handlowe

11-03-2004, 18:46

PAP: Ukraina i Polska osiągnęły w 2003 r. największy od czasu rozpadu ZSRR poziom obrotów handlowych. Wśród polskich przedsiębiorców wzrasta zainteresowanie ukraińskim

rynkiem, co procentuje wzrostem inwestycji - podała w czwartek na konferencji prasowej radca ambasady RP w Kijowie Anna Skowrońska-Łuczyńska.

Według danych strony polskiej, w ubiegłym roku obroty handlowe wyniosły prawie 2,3 mld dolarów, przy czym eksport do Ukrainy wyniósł 1,5 mld (wzrost o 31 proc. w stosunku do roku poprzedniego), a import - 740 mln (wzrost o ponad 50 proc.). Oznacza to, że pod tym względem Ukraina jest największym po Rosji partnerem Polski na terenie Wspólnoty Niepodległych Państw. Ogółem przypada na nią 2,8 proc. polskiego eksportu, i 1,1 proc.importu.

Jednak - według ukraińskich danych - import z Polski wyniósł nie 1,5 mld dolarów, a zaledwie 708 mln. Może to wskazywać na to, że znaczna część przewożonych towarów "znika", czyli nie jest ewidencjonowana na granicy po stronie ukraińskiej.

W ubiegłym roku najbardziej wzrósł eksport z Polski samochodów Lanos w częściach, które są następnie montowane w fabryce ZAZ-Daewoo w Zaporożu. Ukraina dużo kupuje maszyn i urządzeń, wyrobów z mas plastycznych, wyrobów z udziałem metali kolorowych, a także produktów żywnościowych.

W imporcie z Ukrainy dominują surowce: ruda żelaza, metale kolorowe, gaz ziemny. Ponadto Polska kupuje wyroby przemysłu chemicznego i spożywczego, z czego tylko 2,5 proc., to produkty gotowe do spożycia.

Polskie inwestycje na Ukrainie wzrosły o 50 proc. i osiągnęły poziom 153 mln dolarów, przy czym niemalże 60 proc. z nich dotyczy branży przemysłowej, 27 proc. - finansowej, 11 proc. - handlowej. Firmy z Polski produkują tu m.in. materiały do higieny osobistej, opakowania, meble i siedzenia samochodowe.

Ukraińskie inwestycje są znikome, rzędu 350 tys. dolarów. Jeśli jednak dojdzie do sfinalizowania operacji kupna przez Związek Przemysłowy Donbasu spółki giełdowej Pekpol, to wzrosną do blisko 90 mln dolarów.

Największym problemem w stosunkach handlowych jest brak decyzji rządu ukraińskiego o zwrocie podatku VAT.

Dotychczas za rekordowy pod względem wysokości obrotów handlowych był rok 1997, kiedy to przekroczyły one wartość 1,6 mld dolarów. W 1998 r. nastąpiło załamanie z powodu poważnego kryzysu w Rosji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Ukraina i Polska osiągnęły w 2003 r. rekordowe obroty handlowe