Ukraina i Rosja stworzą wspólne przedsiębiorstwo gazowe

Polska Agencja Prasowa SA
04-01-2006, 14:28

Ukraina i Rosja stworzą do końca stycznia wspólne przedsiębiorstwo, które będzie zajmować się przesyłaniem gazu dla Ukrainy. Poinformował o tym w środę premier Ukrainy Jurij Jechanurow, występując na konferencji prasowej w Kijowie.

Ukraina i Rosja stworzą do końca stycznia wspólne przedsiębiorstwo, które będzie zajmować się przesyłaniem gazu dla Ukrainy. Poinformował o tym w środę premier Ukrainy Jurij Jechanurow, występując na konferencji prasowej w Kijowie.

    Według Jechanurowa udziałowcami przedsiębiorstwa będzie "Rosukrenergo" ze strony rosyjskiej i Naftohaz ze strony ukraińskiej. Obie firmy podzielą się udziałami po połowie.

    Ukraiński premier poinformował, że podpisane wcześniej w środę porozumienie dotyczące cen rosyjskiego gazu dla Ukrainy zostało zawarte przez szefów Naftohazu Ukrainy i rosyjskiego Gazpromu, a także przez dwóch przedstawicieli kompanii "Rosukrenergo".

    Będzie ona pośredniczyła w przesyłaniu gazu na Ukrainę. Według Jechanurowa strona ukraińska nie ma nic wspólnego z wykorzystaniem tego pośrednika. Była to - jak powiedział - inicjatywa Rosjan.

    Na pytanie dziennikarzy o wątpliwą reputację firmy "Rosukrenergo", oskarżanej niejednokrotnie o machinacje ztranzytem turkmeńskiego gazu, ukraiński premier odpowiedział, że Kijów nie ma z tą firmą nic wspólnego.

    "Jest to sprawa Gazpromu (...). Nie mogę powiedzieć, kto jest założycielem (+Rosukrenergo+), mogę tylko mówić to, co i wy (dziennikarze)" - podsumował Jechanurow.

    "Rosukrenergo" jest oficjalnie własnością rosyjskiego Gazpromu i grupy Raiffeisen, które posiadają w nim po połowie udziałów. Według nieoficjalnych informacji firma ta jest związana z kierownictwem Kremla. Mówi się również o zaangażowaniu w to przedsięwzięcie ludzi z otoczenia byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy.

    Według porozumienia zawartego w środę przez Gazprom i Naftohaz Ukrainy średnia cena gazu na rosyjsko-ukraińskiej granicy wyniesie 95 dolarów za 1000 metrów sześciennych.

    Premier Jechanurow poinformował, że w roku bieżącym Rosja dostarczy Ukrainie 22 mld metrów sześc gazu. Następne 40 mld Kijów otrzyma od Turkmenistanu. Zgodnie z umową, tranzyt rosyjskiego gazu przez ukraińskie magistrale przesyłowe na Zachód Europy wyniesie od 110 do 112 mld metrów sześć.

    Gazprom będzie sprzedawać gaz po cenie 230 dolarów za 1000 metrów sześciennych pośrednikowi - firmie Rosukrenergo, która następnie będzie mieszała rosyjski gaz z tańszym gazem pochodzącym z Turkmenistanu, Uzbekistanu i Kazachstanu. Pozwoli to na obniżkę ceny gazu, jaką zapłaci strona ukraińska.

    Na środowej konferencji prasowej szef ukraińskiego rządu powiedział, że Ukraina, chcąc osiągnąć niezależnośćenergetyczną, powinna wprowadzać technologie oszczędnościowe.

    "Ukraina powinna dążyć do energetycznej niezawisłości, zróżnicowania dostaw nośników energii i modernizacjiprzemysłu" - podkreślił Jechanurow.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Ukraina i Rosja stworzą wspólne przedsiębiorstwo gazowe