Ukraina: imigranci ekonomiczni z Azji przyjeżdżają tysiącami

  • PAP
opublikowano: 24-09-2021, 12:27

Miejsca pracy zwolnione po wyjeździe za granicę przez Ukraińców zajmują imigranci ekonomiczni z Azji, którzy tysiącami zaczęli przyjeżdżać do kraju - pisze w piątek portal NW. Przede wszystkim znajdują zatrudnienie w firmach taksówkarskich i dostawczych.

W ostatnim czasie imigrantów zarobkowych zrobiło się wielu, przede wszystkim w dużych miastach, takich jak Kijów, Charków, Odessa, Lwów, Dniepr. Najczęściej pracują jako taksówkarze albo jako kurierzy w serwisach dostawczych, gdzie, jak wskazuje NW, nie wymaga się od nich "szczególnych dokumentów".

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Dokładnej liczby imigrantów ekonomicznych w kraju nie znają nawet specjaliści - pisze portal. Można jedynie opierać się o dane państwowej służby statystycznej, według których w latach 2019-2020 na Ukrainę przybyło 71 tys. migrantów, w tym połowa z nich - 36 tys. osób - z Azji. Najwięcej osób pochodziło z Indii, Turcji, Azerbejdżanu i Turkmenistanu. Dziesiątki tysięcy imigrantów ekonomicznych pracuje na czarno, bo przyjechali jako turyści - pisze NW.

Cytowana przez portal Anna Sachno z Centrum Ekonomicznej Strategii uważa, że liczba imigrantów ekonomicznych na Ukrainie będzie rosnąć. W najbliższych pięciu latach tylko ze względów demograficznych zasoby siły roboczej w kraju zmniejszą się o 350 tys. ludzi, a do tego dochodzą też wyjazdy Ukraińców za granicę w celach zarobkowych.

Tetiana Paszkina, ekspert ds. rynku pracy, podkreśla, że "migracja ekonomiczna w kraju może dotyczyć dość prostych rodzajów pracy, podobnych do tych, jakie wykonują Ukraińcy w Polsce: budownictwo, logistyka, remontowe i produkcyjne prace, nie wymagające komunikacji w urzędowym języku". I dopóki Ukraińcy jadą na Zachód, na ich miejsce przyjeżdżają imigranci z zagranicy - czytamy. "Ukraiński rynek pracy potrzebuje tego" - zauważa Paszkina.

NW zaznacza, że na Ukrainę przybywa nie tylko nisko wykwalifikowana siła robocza, ale też np. specjaliści z dziedziny IT z Białorusi. "Ratując się przed dyktaturą Alaksandra Łukaszenki, wielu z nich wybiera sobie na nowe miejsce pracy i życia właśnie Ukrainę" - pisze portal.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane