Ukraina: Juszczenko zrywa porozumienie z opozycją

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-01-2006, 14:58

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, w odpowiedzi na decyzję parlamentu o  odwołaniu rządu Jurija Jechanurowa, zerwał porozumienie o współpracy władzy i opozycji, które zawarł w ubiegłym roku ze swoim rywalem politycznym, Wiktorem Janukowyczem.

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, w odpowiedzi na decyzję parlamentu o  odwołaniu rządu Jurija Jechanurowa, zerwał porozumienie o współpracy władzy i opozycji, które zawarł w ubiegłym roku ze swoim rywalem politycznym, Wiktorem Janukowyczem.

"Wycofuję swój podpis pod memorandum o współpracy władzy i opozycji (...), ponieważ strona przeciwna (Partia Regionów Janukowycza - PAP) naruszyła jego podstawowy zapis o wypracowywaniu wspólnego stanowiska w sprawach dotyczących stabilizacji sytuacji politycznej na Ukrainie" - oświadczył w czwartek prezydent.

Porozumienie, podpisane w końcu września z partią Janukowycza, pozwoliło Juszczence pozyskać głosy opozycji podczas głosowania parlamentarnego, które zatwierdziło Jechanurowa na stanowisku premiera. Stanął on na czele rządu po tym, gdy prezydent zdymisjonował ówczesną premier i swoją sojuszniczkę z czasów "pomarańczowej rewolucji" Julię Tymoszenko.

W zamian za poparcie kandydatury Jechanurowa Juszczenko zobowiązał się do zaprzestania prześladowań opozycji, zapewnienia immunitetu deputowanym rad lokalnych (wielu z nich brało udział w fałszowaniu wyników wyborów prezydenckich w 2004 roku) i przeprowadzenia uczciwych wyborów parlamentarnych w 2006 r.

Ukraińskie media i obserwatorzy nazywają decyzję Rady Najwyższej o odwołaniu rządu elementem walki przedwyborczej i twierdzą, że sprawa gazu była tylko pretekstem, by udowodnić, że ekipa Juszczenki nie jest w stanie na korzystnych warunkach porozumieć się z Rosjanami, a tym samym zapewnić państwu bezpieczeństwo energetyczne.

We wtorek większość deputowanych Rady Najwyższej uznała, że podpisany z Rosją kontrakt gazowy jest sprzeczny z ukraińskimi interesami i postanowiła zdymisjonować rząd. Prezydent i rząd twierdzą, że godząc się na blisko dwukrotny wzrost stawki za rosyjski gaz, odsunęły widmo kryzysu energetycznego.

Zdaniem komentatorów, pomysłodawcy odwołania gabinetu Jechanurowa mogą sobie raczej zaszkodzić, niż doprowadzić w ten sposób do wzrostu swych notowań.

"Lwiwska Hazeta" napisała w czwartek, że zachowanie Partii Regionów w głosowaniu nad dymisją rządu rozwiązało prezydentowi ręce. Juszczenko "może teraz przypomnieć +biało-niebieskim+ (barwy Partii Regionów) ich zawieszone sprawy kryminalne" - prognozuje dziennik.

Na listach wyborczych Partii Regionów, oprócz osób podejrzewanych o fałszerstwa podczas wyborów prezydenta Ukrainy, znajdują się politycy głoszący wówczas postulaty oddzielenia południowo-wschodniej części kraju od macierzy.

Są na nich także biznesmeni, którzy zbili wielki kapitał w sposób budzący podejrzenia. Jedno z głównych miejsc na liście kandydatów tej partii do parlamentu zajmuje doniecki oligarcha Rinat Achmetow.

Partia Regionów w rankingach przedwyborczych wyprzedza zarówno ugrupowania popierające Juszczenkę, jak i opozycyjny od niedawna Blok Julii Tymoszenko.

Jarosław Junko

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane