Ukraina konsultuje z partnerami swój projekt rezolucji ws. Donbasu

PAP
aktualizacja: 13-09-2017, 20:00

Bez względu na próby przejęcia przez Rosję ukraińskiej inicjatywy rozmieszczenia sił pokojowych w Donbasie, Kijów wniesie do ONZ projekt rezolucji w tej sprawie po konsultacjach z partnerami – oświadczył wiceszef MSZ Wadym Prystajko.

„Rezolucja będzie gotowa po uzgodnieniu z naszymi partnerami tekstu, który będzie możliwy do przyjęcia. Nie po to, by ogłosić się wielkimi rozjemcami, lecz by ta misja mogła rzeczywiście zadziałać” – powiedział w środę dziennikarzom.

Wiceminister wyraził opinię, że rosyjski projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nie jest korzystny dla Ukrainy właśnie ze względu na rozmowy o jego kształcie, które prowadzone są z innymi partnerami. Ukraina chce zakończyć wojnę na wschodzie kraju – podkreślił.

„Uważamy, że ONZ powinna odgrywać aktywniejszą rolę w tym konflikcie; prezydent Putin, który stara się przechwycić naszą inicjatywę dotyczącą sił pokojowych, próbuje wbić w to klin swoimi inicjatywami. My nie upieramy się przy autorstwie, lecz chcemy mieć misję, która pozwoli na rozdzielenie stron konfliktu i przyniesie pokój na wschodnią Ukrainę” – zaznaczył Prystajko.

Wcześniej media w Moskwie podały, że zgodnie z rosyjskim projektem rezolucji Rady Bezpieczeństwa misja ONZ w Donbasie działałaby najpierw przez pół roku od momentu wycofania wojsk i sprzętu z linii rozgraniczenia walczących. Projekt opisuje misję ONZ jako uzbrojoną w lekką broń i "upoważnioną wyłącznie do zapewnienia bezpieczeństwa grup członków specjalnej misji obserwacyjnej OBWE".

Według rosyjskiej agencji TASS w razie przyjęcia rezolucji dalsze działania należałyby do sekretarza generalnego ONZ. Miałby on "jak najszybciej przedstawić" RB ONZ rekomendacje "dotyczące liczebności i składu narodowościowego" oraz kompetencji przyszłej misji. Rekomendacje te powinny być uzgodnione "z rządem Ukrainy i z przedstawicielami poszczególnych rejonów obwodu donieckiego i ługańskiego na Ukrainie" - zapisano w projekcie.

W proponowanej przez Rosję rezolucji mowa jest o "pełnym poszanowaniu suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy". Głosi ona ponadto, że uregulowanie konfliktu w Donbasie jest możliwe tylko poprzez całkowitą realizację porozumień mińskich.

Rosyjskie portale informacyjne, omawiając projekt rezolucji, zaznaczają, że pozostawia on na marginesie ważną dla władz Ukrainy kwestię dotyczącą składu narodowościowego przyszłej misji ONZ. Projekt nie wspomina też o tym, by misja ONZ mogła działać na tych odcinkach granicy rosyjsko-ukraińskiej, które kontrolują prorosyjscy separatyści w obwodach donieckim i ługańskim. Tego jednak właśnie chciałaby od misji ONZ Ukraina, która opowiada się za tym, by siły pokojowe mogły być wprowadzone na wszystkie tereny opanowane przez separatystów.

Władze w Kijowie nie chcą, by misja wymagała zgody ze strony przywódców separatystów w Donbasie. Opowiadają się ponadto za "pełnowartościową" (jeśli chodzi o wyposażenie w broń) misją ONZ oraz występują przeciwko udziałowi w niej rosyjskich wojskowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Ukraina konsultuje z partnerami swój projekt rezolucji ws. Donbasu