Ukraina: Kopalnia imienia Zasad’ki może zostać zamknięta

IAR
opublikowano: 20-11-2007, 13:24

Kopalnia imienia Zasad’ki na Ukrainie może zostać zamknięta. W ekplozji metanu w tym zakładzie zginęło 89 górników.

Kopalnia należy do państwa i jest obecnie wynajmowana przez prywatne przedsiębiorstwo. Jego kierownik Juchym Zwiahilskyj powiedział, że ma zamiar zamknąć zakład, ponieważ trudno wskazać przyczyny ekplozji. Wybuchu nie dało się uniknąć mimo modernizacji kopalni. Juchym Zwiahilskyj powiedział, że gotów jest finansować wydobycie w pobliskim zakładzie, gdzie są o wiele łatwiejsze warunki wydobycia.

Przyczny wypadku stara się ustalić rządowa komisja. Jej członek Serhij Storczak powiedział, że dołączy do niej amerykański ekspert. Propozycja wyszła od Stanów Zjednoczonych, gdzie niedawno doszło do podobnego wypadku. „Niestety inne kraje też mają doświadczenie i chcemy je wykorzystać” - dodał Serhij Storczak.

W kopalni imienia Zasad’ki wydobywa się węgiel na bardzo dużych głębokościach, gdzie istnieje ryzyko wybuchu metanu. W zeszłym roku zginęło tam 13 osób. Dotąd do najtragiczniejszego wypadku doszło w 2001 roku, kiedy w wyniku eksplozji gazu zginęło 55 górników.

IAR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Polecane