Ukraina: Minister energetyki o możliwej zmianie kierunku przesyłania ropy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-02-2005, 16:22

Minister paliw i energetyki Ukrainy Iwan Płaczkow nie wykluczył w czwartek zmiany kierunku przesyłania ropy naftowej rurociągiem Odessa-Brody. Decyzja w tej sprawie będzie podjęta po dokładnej ekonomicznej analizie działalności rurociągu, z uwzględnieniem interesów bezpieczeństwa kraju.

Minister paliw i energetyki Ukrainy Iwan Płaczkow nie wykluczył w czwartek zmiany kierunku przesyłania ropy naftowej rurociągiem Odessa-Brody. Decyzja w tej sprawie będzie podjęta po dokładnej ekonomicznej analizie działalności rurociągu, z uwzględnieniem interesów bezpieczeństwa kraju.

Zgodnie z decyzją poprzedniego ukraińskiego rządu z 4 lutego ubiegłego roku, naftociąg Odessa-Brody miał służyć do transportowania kaspijskiej ropy z terminalu "Piwdennyj" koło Odessy do miejscowości Brody w pobliżu granicy z Polską. W przyszłości nowa linia przesyłowa miała być przedłużona do Polski.

W lipcu 2004 r. rząd w Kijowie zmienił jednak decyzję i zgodził się, aby czasowo rurociąg był wykorzystywany do przesyłu  rosyjskiej ropy w kierunku odwrotnym od zakładanego.

Minister Płaczkow podkreślił na swej pierwszej  konferencji prasowej w Kijowie, że zmiana kierunku przesyłania ropy zależy wyłącznie od tego, czy Ukraina znajdzie dostawców i odbiorców tego surowca. "Jeżeli znajdziemy odpowiednich partnerów, jesteśmy w stanie zmienić kierunek transportu ropy w krótkim czasie, bez strat dla Ukrainy" - podkreślił Płaczkow.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane