Ukraina: Przetarg na ponowną sprzedaż Kryworiżstalu na żywo w TV

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-10-2005, 09:16

W Kijowie odbędzie się w poniedziałek przetarg na ponowną sprzedaż kombinatu górniczo-hutniczego Kryworiżstal. Wydarzenie to będzie transmitowane "na żywo" przez dwie ukraińskie stacje telewizyjne - program pierwszy  telewizji państwowej i telewizję informacyjną "5. Kanał".

W Kijowie odbędzie się w poniedziałek przetarg na ponowną sprzedaż kombinatu górniczo-hutniczego Kryworiżstal. Wydarzenie to będzie transmitowane "na żywo" przez dwie ukraińskie stacje telewizyjne - program pierwszy  telewizji państwowej i telewizję informacyjną "5. Kanał".

    Początek przetargu o godz. 10.00  czasu polskiego.

    O kupno 93,02 proc. akcji kombinatu walczyć będzie trzech pretendentów. Ukraiński resort prywatyzacji podał w ubiegłym tygodniu, że do przetargu przystąpi dniepropietrowskie konsorcjum LLC Smart-Group, kijowska "Industrialna Grupa", w skład której wchodzi Związek Przemysłowy Donbasu i hiszpańsko-francuski koncern Arcelor, oraz Mittal Steel.

    Sprzedaż Kryworiżstalu jest jednym z najbardziej spektakularnych przykładów prywatyzacji dokonanej z naruszeniem prawa przez  poprzednie władze Ukrainy.

    Przedsiębiorstwo to zostało sprzedane za pół ceny w czasach prezydentury Leonida Kuczmy Związkowi Inwestycyjno-Metalurgicznemu, którego właścicielami są zięć byłego prezydenta - Wiktor Pińczuk i doniecki oligarcha Rinat Achmetow. 

    Kryworiżstal to jeden z największych ukraińskich producentów wyrobów metalowych, a jego udział na rynku hutniczym Ukrainy wynosi 20 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane