Ukraina: rozwiązanie w sprawie importu mięsa w tym tygodniu

(Marek Druś)
11-12-2006, 18:22

Wydaje się, że wszystko zostało już ustalone, powiedział rzecznik Państwowego Departamentu Weterynarii Ukrainy Anatolij Osadczy.

Rzecznik Państwowego Departamentu Weterynarii Ukrainy Anatolij Osadczy poinformował PAP, że w tym tygodniu można oczekiwać rozwiązania w sprawie zakazu importu polskiego mięsa na Ukrainę.

"Polska strona strasznie na nas ciśnie, my tymczasem mamy jeszcze pewne pytania i uwagi. Wydaje się jednak, że wszystko zostało już ustalone i w tym tygodniu możemy oczekiwać rozwiązania" - powiedział w poniedziałek PAP Osadczy.

Polski wiceminister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski powiedział w poniedziałek w Kijowie, że nie rozumie, dlaczego kwestia dostaw mięsa na Ukrainę nie jest jeszcze rozwiązana. Podkreślił, że zdziwienie Polski, spowodowane przedłużającym się embargiem jest tym większe, iż spełniła ona wszystkie wymagania, od których Ukraina uzależniała odwołanie zakazu importu mięsa.

Czasowy zakaz importu mięsa i wyrobów mięsnych z Polski Ukraina wprowadziła 26 marca. Powodem był - według strony ukraińskiej - przywóz mięsa bez dokumentów weterynaryjnych. Ukraińcy zarzucili Polakom, że nie kontrolują przewozu mięsa do ich kraju.

Trwające niemal dziewięć miesięcy polsko-ukraińskie rozmowy o zniesieniu zakazu nie przyniosły rozwiązania problemu. Kolejne deklarowane terminy podjęcia korzystnej dla Polski decyzji były wciąż odkładane.

W ubiegłym tygodniu do Kijowa wróciła grupa ukraińskich inspektorów weterynaryjnych, którzy przeprowadzali kontrolę polskich masarni. Wyniki ich inspekcji mają być podstawą ostatecznej decyzji o odblokowaniu ukraińskiego rynku dla mięsa z Polski.

Według Ardanowskiego, raport inspektorów będzie gotów za kilka dni. Wiceminister podkreślił jednocześnie, że kontrole polski masarni nie wykazały żadnych naruszeń sanitarno-weterynaryjnych.

Jarosław Junko

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Ukraina: rozwiązanie w sprawie importu mięsa w tym tygodniu