Ukraina uwzględni interesy Rosji starając się o wejście do WTO

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-10-2005, 19:22

Ukraina, starając się o przyjęcie do Światowej Organizacji Handlu (WTO), weźmie pod uwagę interesy Rosji - powiedział w środę premier Jurij Jechanurow. Dodał, że jego kraj ma nadzieję na wcześniejsze od Rosji uzyskanie członkostwa w WTO. Ukraiński premier zapowiedział konsultacje z Moskwą na temat przygotowań do członkostwa w WTO.

Ukraina, starając się o przyjęcie do Światowej Organizacji Handlu (WTO), weźmie pod uwagę interesy Rosji - powiedział w środę premier Jurij Jechanurow. Dodał, że jego kraj ma nadzieję na wcześniejsze od Rosji uzyskanie członkostwa w WTO. Ukraiński premier zapowiedział konsultacje z Moskwą na temat przygotowań do członkostwa w WTO.

Po ubiegłotygodniowej wizycie w Moskwie Jechanurowa ukraiński dziennik "Kommiersant-Ukraina" napisał, że premier zgodził się na opóźnienie w staraniach o członkostwo w WTO w zamian za utrzymanie niższych cen na importowany z Rosji gaz.  Ceny rosyjskiego gazu dla zachodnich odbiorców są trzy razy wyższe niż dla Ukrainy. Jednak Jechanurow kategorycznie zaprzeczył, jakoby doszło do takiego porozumienia.

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko uważa wejście do WTO za pierwszy krok na drodze swojego kraju do członkostwa w Unii Europejskiej. Następnym  - według Juszczenki - byłoby rozpoczęcie rozmów z UE o strefie wolnego handlu. Juszczenko ma nadzieję, że przystąpienie Ukrainy do WTO nastąpi jeszcze w tym roku.

Ukraińskim deputowanym udało się przyjąć do tej pory jedynie osiem z 14 ustaw niezbędnych do przyjęcia kraju do WTO. Juszczenko zapowiedział w środę, że wszyscy ministrowie nowego rządu będą odpowiedzialni za przyjęcie przez parlament pozostałych sześciu ustaw.

Zdaniem ekspertów, pozostawanie przez Ukrainę poza WTO kosztuje ją rocznie 1,6 mld dolarów strat w eksporcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane